Ankilostomidozė
Ankilostomidozėmis vadinama dviejų giminingų apvaliųjų kirmėlių rūšių – dvylikapirštinio kreivagalvio (Ankylostoma duodenale) ir amerikinio nekatoriaus (Necator americanus) sukeliama infekcija. Užsikrėtus parazito lervomis, šimtai ir tūkstančiai ankilostomų parazituoja žmogaus dvylikapirštėje ir plonojoje žarnoje. Patelės deda kiaušinius, kurie subręsta tik drėgnoje aplinkoje ir 15-32°C temperatūroje (optimali temperatūra kiaušinėlių brendimui yra 24-32°C). Tokioje temperatūroje per parą kiaušiniuose išauga lervos, kurios po 5-10 dienų pilnai subręsta. Ankilostomidozės yra labai paplitusios šiltuosiuose, ypač subtropiniuose ir atogrąžų, kraštuose. Ja dažniausiai serga dirbantieji plantacijose. Be to, ši liga pasitaiko ir vidutinio klimato juostoje (Pietų Europos šalyse, Donbase, Gruzijoje).
Kaip užsikrečiama ankilostomidoze?
Ankilostomidoze užsikrečiama parazito lervomis pro odą, vaikštant basomis, gulint ant žemės ir pro virškinimo traktą. Aplinkoje subrendusios judrios lervos aktyviai įsiskverbia į odą ir patenka į limfagysles, toliau krauju migruoja į plaučių alveoles, bronchus, trachėją, nosiaryklę, o iš ten nuryjamos į virškinimo traktą. Žarnose per 3-6 savaites jos užauga ir subręsta lytiškai. Su vandeniu ir maistu lervos tiesiog patenka į plonąją žarną, kurioje sukelia gleivinės erozijas ir opeles. Ankilostomų lervos ir suaugusios kirmėlės minta krauju, todėl ilgainiui išryškėja anemija, toksinės, alerginės ir nervinio pobūdžio reakcijos, prisideda antrinė infekcija, kurią sukelia bakterijos ar grybeliai. Parazitavimo trukmė žmogaus organizme 5-8 metai.
Ankilostomidozės simptomai
Sergant ankilostomidoze ligos požymiai priklauso nuo užsikrėtimo būdo (per odą ar virškinimo traktą), ligos stadijos ir trukmės.
Užsikrėtus pro odą, dažniausiai prasideda kojų ir rankų niežulys, perštėjimas, patinimas, papulinis bėrimas, greitai virstantis erozijomis, išopėjimais ir pūliais. Migruojant lervoms pasireiškia sekantys simptomai: kosulys, bronchitas, nedidelis karščiavimas, židininė pneumonija, krūtinplėvės uždegimas.
Kai parazitai patenka į dvylikapirštę žarną, vyrauja sutrikusio virškinimo simptomai: pykinimas, vėmimas, rėmuo, kartais viduriavimas arba vidurių užkiėtėjimas, pakinta apetitas ir skonis burnoje, skauda skrandžio srityje arba dešinėje pašonėje (šie simptomai taip pat primena opaligę, cholecistitą ir akmenligę). Jaučiama bendras silpnumas, galvos svaigimas, apatija, intensyvus širdies plakimas. Vėlesnėse ligos stadijose atsiranda anemija, sumažėja hemoglobino ir eritrocitų, leukocitų skaičius kraujyje. Dėl šių simptomų, ligai įsisenėjus, žmogaus organizmas nusilpsta, atsiranda distrofijos požymių.
Ankilostomidozės diagnozavimas
Ankilostomidozė diagnozuojama tiriant išmatų ir dvylikapirštės žarnos turinį mikroskopu.
Ankilostomidozės gydymas
Ankilostomidozė gydoma naudojant prieškirmėlinius vaistus. Pirmo pasirinkimo vaistas yra albendazolis. Kaip alternatyva gali būti naudojami mebendazolis ir pirantelio pamoatas.
- Albendazolis
- Albendazolio vartojama 400 mg vieną kartą į dieną, o gydymo trukmė 1 ar 2 dienos.
- Mebendazolis
- Mebendazolio vartojama 100 mg du kartus per parą 3-4 dienas.
- Pirantelis” open=”no”]Pirantelio vartojama 11 mg/kg vieną kartą.
Apsauga nuo ankilostomidozės
Apsisaugant nuo ankilostomidozės svarbiausia tinkama higiena. Būtina tinkamai apsisaugoti nuo fekalinio užterštumo:
- nevaikščioti basomis, negulėti ant žemės,
- tinkamai plauti rankas prieš valgį,
- kruopščiai plauti daržoves, vaisius,
- fekalijas tinkamai dezinfekuoti.