Balantidiazė

Balantidiazė

Balantidiazė

Balantidiazė – tai pirmuonies  Balantidium coli sukelta žarnyno infekcija, kuriai būdingas nuolat pasikartojantis viduriavimas. Sergant balantidiaze neretai pasitaiko komplikacijų (opinis arba balantinis kolitas). Ligą sukelia pirmuonies cistos (“kiaušinėliai”), kurios patenka su maistu ar vandeniu į virškinamąjį traktą. Ligos sukelėjo cistos atsparios aplinkos veiksniams, ilgai išsilaiko vandenyje, o išsiskyrusios su išmatomis lieka gyvybingos keletą savaičių. Nors ligos sukelėjas randamas visame pasaulyje, ligos atvejai dažniausiai pasitaiko tropiniuose bei subtropiniuose kraštuose, ypatingai Naujojoje Gvinėjoje, Venesueloje, Brazilijoje.

Kaip užsikrečiama balantidiaze?

Balantidijų cistų šaltinis yra kiaulės (Lietuvoje 70-90% kiaulių yra užsikrėtusios), avys, arkliai, šunys, katės, beždžionės, šernai. Užsikrečiama fekaliniu-oraliniu būdu per kontaktą su išmatomis (dažniausiai kiaulių) užterštomis rankomis, vandeniu, daržovėmis ar maisto produktais. Balantidiaze sergantis žmogus su išmatomis balantidijų cistas išskiria retai. Balantidiaze dažniau serga kaimo gyventojai, taip pat mėsos perdirbimo bei skerdyklų darbuotojai. Liga dažniausiai pasireiškia pagyvenusiems žmonėms, kurių skrandžio sulčių rūgštingumas sumažėjęs. Lietuvoje balantidiaze sergama atsitiktinai, be to, labai retai suserga keli vienos šeimos nariai.

Kaip balantidiazė plinta organizme?

Balantidijų cistų su vandeniu ar maistu patenka į virškinimo traktą. Susidarius palankioms sąlygoms (pasikeitus žarnyno mikroflorai, sutrikus žarnyno funkcijai) pirmuonis pradeda parazituoti storojoje žarnoje, įsibraudamas į gleivinę ir sukeldamas gilias opas, kurios gali kraujuoti. Kartais opos bei supantys audiniai miršta dėl kraujotakos sutrikimo ir pasireiškia visos pilvaplėvės ar tik jos dalies uždegimas.

Balantidiazės simptomai

Pagrindinis balantidiazės simptomas – ūmus, užsitesęs viduriavimas. Ligos pradžioje, dažniausiai kelias savaites viduriuojama be kraujo, skystomis, geltonos spalvos, dvokiančiomis išmatomis su smulkiais gleivių “dribsniukais”. Taip pat pasitaiko atvejų, kai ligos pradžioje vemiama. Vėliau, ligai progresuojant, pradeda nepastoviai skaudėti pilvą išilgai storosios žarnos. Viduriuojama tuoj pavalgius 4-10 kartų per parą. Taip pat apetitas blogėja ar visai dingsta. Po 2-3 savaičių, sergant balantidiaze, išmatose pasirodo kraujo. Jei simptomai ir liga ignoruojami, po kurio laiko labai suliesėjama, išryškėja anemija bei distrofija, patinsta kojos. Jei išmatos primena stipriai dvokiančios mėsos nuoplovas, nuolat skauda pilvą, atsiranda ūmus visos pilvaplėvės uždegimo simptomų, tai dažniausiai būna prasidėjusi žarnos gangrena. Lėtine balantidiaze sergama daug metų. Liga tai paūmėja, tai atslūgsta. Negydant ligos pasekmės gana blogos, nes nuo išsivysčiusių žarnų komplikacijų miršta apie 10—30% užsikrėtųsių žmonių. Sergantieji balantidiaze paprastai išgydomi vaistais.

Balantidiazės diagnozavimas

Sergant balantidiaze ligos simptomai panašūs į viduriavimą, sukeltą amebinio kolito, dizenterijos (šigeliozės), bei opinio kolito. Balantidiazės diagnozė labai lengvai patvirtinama šviežių (šiltų) išmatų mikroskopiniu tyrimas.  Taip pat rizikos faktoriai, susiję su galimu užsikrėtimo šaltiniu, padeda indentifikuoti balantidiazę (kelionė į padidėjusios rizikos zonas, termiškai neapdoroto maisto vartojimas, darbas, susijęs su mėsos (kiaulienos) perdirbimu, ir t.t.). Instrumentiniai analizės metodai (rektoromanoskopija, kolonoskopija, irigoskopija) taip pat gali būti naudojami balantidiazės diagnozavimui.

Balantidiazės gydymas

Identifikavus balantidiazės sukelėją, gydymui naudojamas metronidazolis arba tetraciklinas. Esant padidėjusiam nepageidaujamam paveikiui ar blogai toleruojant paminėtus vaistus, kaip alternatyvą balantidiazės gydymui galima naudoti jodokvinolį.

  • Metronidazolis
    • Metronidazolio vartojama 750 mg 3 kartus per parą. Gydymas trunka 5 dienas.
  • Tetraciklinas
    • Tetraciklino vartojama 500 mg keturis kartus per parą. Gydymas trunka 10 dienų.
  • Jodokvinolis
    • Jodokvinolio vartojama 650 mg tris kartus per parą. Gydymas trunka 20 dienų.

Apsauga nuo balantidiazės

Asmeninės higienos priemonės yra svarbios apsisaugant nuo balantidiazės. Būtinas kruopštus rankų plovimas prieš valgant ar maisto ruošimą, pasinaudojus tualetu, po darbo tvarte (vanduo, maistas ir rankos neturi  būti užteršti kiaulių fekalijomis). Vengti tiesioginio kontakto su kiaulių išmatomis, o, esant reikalui, naudoti pirštines ir kitus specializuotus drabužius. Nenaudoti vandens iš šulinių, esančių arti tvarto ar kiaulių fermos. Negerti abejotino švarumo vandens. Tinkamiausias yra virintas vanduo. Žalias daržoves, uogas, vaisius vartoti tik nuplautas švariu vandeniu.