Vaikų ir kūdikių viduriavimas
Daugumą vaikų laikas nuo laiko kankina viduriavimas. Viduriavimą sukelia infekcija, kuri dažniausiai yra nepavojinga. Vis dėlto, svarbu žinoti, kaip užkirsti kelią viduriavimui.
Vaikų ir kūdikių viduriavimo priežastys
Viduriavimas – tai skystas, vandeningas tuštinimasis, kuris paprastai pasireiškia dėl bakterijų, virusų ar parazitų, kurie virškinamajame trakte sukelia infekciją. Konkretūs mikrobai, sukeliantys infekcijas, geografiniuose regionuose, atsižvelgiant į jų sanitarijos lygį, ekonomikos vystymąsi ir higieną, gali skirtis. Pavyzdžiui, besivystančiose šalyse, kur atliekos dažnai naudojamos kaip trąša, viduriavimo protrūkiai yra gana dažni, nes žarnyno bakterijos ir parazitai užteršia geriamąjį vandenį ir augalus.
Išsivysčiusiose šalyse viduriavimo protrūkiai dažniausiai susiję su užteršto geriamo vandens naudojimu ar kontaktu su sergančiaisiais. Pavyzdžiui, vaikų ugdymo įstaigose ar maitinimo įstaigose, dėl netinkamų sanitarinių sąlygų lengvai plinta užkratas ir gali užsikrėsti daug žmonių. Infekcijos, sukeliančios viduriavimą, sparčiai plinta. Jomis lengva užsikrėsti per:
- purvinas rankas,
- užterštą maistą ar vandenį,
- naminius gyvūnus,
- tiesioginį kontaktą su fekalijom (pvz. per išmatas).
Viskas, su kuo kontaktuoja užsikrėtęs žmogus, taip pat gali būti užkrėsta. Tai apima ir žaislus, durų rankenas bei tualetų paviršius, o vaikai gali užsikrėsti ir kišdami pirštus į burną.
Virusai
Dažna viduriavimo priežastis yra virusinis gastroenteritas. Tai dar vadinama skrandžio „gripu“. Jis taip pat gali sukelti vėmimą ir pykinimą. Virusinį gastroenteritą gali sukelti labai daug įvairiausių virusų, sutinkamų kasdien tiek mokykloje, tiek namuose ar darželiuose. Ligos simptomai paprastai pasireiškia per keletą dienų. Negavus pakankamai skysčių, gali išsivystyti dehidratacija, kuri ypač pavojinga kūdikiams.
Iš vaikų rotaviruso infekcijų labiausiai paplitusi gastroenteritinė infekcijos forma. Rotavirusas paprastai sukelia staigų vandeningą viduriavimą, nors galimi ir kiti simptomai. Rotavirusinėmis infekcijomis dažniausiai susergama žiemą ar anksti pavasarį. Vakcinacija, kuri dabar jau rekomenduojama kūdikiams, veiksminga iki 75% rotavirusinės infekcijos atvejų.
Kita virusų, kurie gali sukelti viduriavimą vaikams, grupė yra enterovirusai.
Bakterijos ir parazitai
Daugelis įvairių rūšių parazitų bei bakterijų gali sukelti viduriavimą. Štai keletas jų:
E.coli – tai bakterijos, kurios sukelia kūdikių ir vaikų ešerichiozę, dažniausiai plinta per netinkamai apdorotą maistą bei geriamąjį vandenį. Taip pat galima užsikrėsti valgant neplautus vaisius, kontaktuojant su naminiais gyvūnais, maudantis užkrėstuose paplūdimiuose. E.coli bakterija yra ypač pavojinga kūdikiams.
Salmonelių genties bakterijos, kurios sukelia salmoneliozę yra viena pagrindinių apsinuodijimų maistu, ypač vasaros metu, priežasčių. Dažniausiai plinta per termiškai neapdorotą paukštieną bei kiaušinius.
Šigelių bakterijos sukelia šigeliozę arba dar kitaip vadinamą dizenteriją – ūmią žarnyno infekcinę ligą, kuri lengvai plinta kasdienėje aplinkoje, ugdymo įstaigose, bei ligoninėse. Ja dažniausia serga 2-4 metų vaikai.
Giardia lablia – žiūželinis pirmuonis sukelia lambliazę (giardiazę), kuri plinta vaikų ugdymo įstaigose, užterštuose vandens telkiniuose, baseinuose (šis parazitas yra atsparus chlorui).
Cryptosporidium pirmuonis sukelia kriptosporidiazę. Šie parazitai randami geriamajame vandenyje bei rekreaciniuose telkiniuose. Dėl šio pirmuonio ugdymo įstaigose gali kilti viduriavimo epidemijos. Kriptosporidiazę lydi vandeningas tuštinimasis, kuris gali tęstis iki 2 ir daugiau savaičių.
Pažymėtina, kad viduriavimas nėra vien tik infekcinių susirgimų simptomas. Ypač, jei jis trunka keletą savaičių ir ilgiau. Tai taip pat gali reikšti alergiją vienam ar kitam maisto produktui, laktozės netoleravimą ar virškinamojo trakto ligas, tokias, kaip pavyzdžiui, celiakija (gliuteno netoleravimas).
Vaikų ir kūdikių viduriavimo požymiai ir simptomai
Vaikai paprastai jaučia ūmius pilvo skausmus po viduriavimo, kurie trunka ne ilgiau nei keletą dienų. Virusai, bakterijos bei parazitai, kurie sukelia viduriavimą, taip pat gali sukelti tokius simptomus, kaip karščiavimas, apetito praradimas, pykinimas, vėmimas, dehidratacija. Virusinio gastroenterito atveju vaikai dažniausia pradeda karščiuoti ir vemti, ir tik po to viduriuoti.
Kaip apsaugoti vaiką nuo viduriavimo
Nors beveik neįmanoma užkirsti kelio infekcijoms, kurios sukelia viduriavimą, čia pateikiame keletą patarimų, kurie padės sumažinti susirgimų tikimybę:
- Rankų plovimas yra efektyviausias būdas išvengti viduriavimo infekcijų, kurios perduodamos nuo žmogaus žmogui. Todėl būtinai stebėkite, kad vaikas dažnai plautų rankas, ypač po naudojimosi tualetu ir prieš valgį. Kai vaikai čiulpia nykštį, rankas, ar kokį daiktą, yra tikimybė, jog užkratas pateks į organizmą.
- Patartina dezinfekuoti maudyklės ar vonios paviršių ir taip užkirsti kelią infekcijai.
- Prieš valgį kruopščiai nuplaukite vaisius bei daržoves, nes kaip jau minėta, šios infekcijos gali plisti per užkrėstus maisto produktus.
- Kruopščiai nuplaukite virtuvės reikmenis, ypač , jei jie lietėsi su žalia mėsa, paukštiena.
- Tinkamai paruoškite iš parduotuvės parsineštą mėsą. Mėsos spalva, apdorojant termiškai, neturi likti rožinė. Pavalgius maisto likučius patartina kuo greičiau dėti į šaldytuvą.
- Nepatariama gerti upelių, šaltinių ar ežerų vandens, jei vietos sveikatos apsaugos priežiūros institucijos nėra patvirtinusios, jog vanduo yra saugus gerti. Vandenį saugiau gerti supilstytą į butelius ar kitą tarą, nei iš vandentiekio čiaupo. Būkite atidūs pirkdami paruoštą maistą iš gatvės prekeivių. Tai gali būti nesaugu.
- Neplaukite gyvūnų narvų ar dubenėlių toje pačioje kriauklėje, kurią naudojate ruošdami valgį šeimai.
- Naminių gyvūnų maitinimosi vietas reikia įrengti atokiau nuo vietos, kur valgote patys.
Kada kreiptis į gydytoją
Kreipkitės į gydytoją, jei jūsų vaikas viduriuoja. Ypač atkreiptina, jei jis yra jaunesnis nei 6 mėnesių amžiaus arba vargina užsitęsęs viduriavimas, pasikartojantis vėmimas, vaikas negeria skysčių, jaučia stiprius pilvo skausmus, išmatose yra kraujo ar gleivių, vaiko temperatūra yra 38,7 ° C ir aukštesnė.
Nedelsiant kvieskite gydytoją, jei jūsų vaikas praranda daug skysčių, tai rodo sausa arba lipni burnos gleivinė, vaikui verkiant jis mažai ašaroja arba išvis nėra ašarų, akys įdubusios, momenėlis iškilęs, kai kūdikis šlapinasi kas 6-8 valandas (arba labai nedideliais kiekiais), šlapimas yra tamsiai geltonos spalvos, sausa oda, vaikas mieguistas, vangus ar irzlus.
Kaip slaugyti viduriuojantį vaiką
Lengvas viduriavimas nėra priežastis nerimauti tol, kol jūsų vaikas elgiasi įprastai – valgo ir geria pakankamai skysčių. Lengvai viduriuojantys vaikai paprastai pasveiksta per kelias dienas. Reikia tik daug skysčių bei poilsio.
Vaikai, kuriems pasireiškė lengvas viduriavimas, gali valgyti bei gerti įprastus maisto produktus (įskaitant pieno produktus bei mišinukus, skirtus vaikams iki 1 metų amžiaus). Ligos metu galite sumažinti maisto porciją – tai palengvins viduriavimą bei padės sveikti.
Dauguma vaikų nuo viduriavimo pasveiksta savaime. Antibiotikai ar antivirusiniai vaistai skiriami tik kraštutiniu atveju. Antibiotikus kartais duodama labai mažiems vaikams arba tiems, kurių imuninė sistema yra per silpna, kad išvengtų bakterinės infekcijos (pvz. salmoneliozės) plitimo į kitus organus.
Jei ligą sukelia parazitas, gydytojas atlieka tyrimus ir skiria atitinkamus vaistus. Atliekami tyrimai išmatų, kurių mėginys tiriamas laboratorijoje, kur nustatoma, kas sukėlė viduriavimą – bakterijos, virusai ar parazitai.
Be gydytojo žinios nereikėtų vaikui duoti vaistų nuo viduriavimo, nes svarbiausia ligos metu yra skysčių ir elektrolitų (druskų, bei mineralų ) praradimo kompensavimas. Jų organizmas netenka vemiant, viduriuojant ar karščiuojant.
Būtinai atkreipkite dėmesį, ar nėra dehidratacijos požymių.
Kaip slaugyti viduriuojantį kūdikį
Naudokite specialius geriamus tirpalus, kurie kompensuotų skysčių praradimus, padėtų išvengti dehidratacijos. Daugelis priemonių, kurios buvo naudojamos praeityje, tokios kaip paprastas vanduo, soda, arbata, vaisių sultys, vištienos sultiniai nebėra tinkama priemonė nuo viduriavimo. Juose nėra tinkamų druskos bei cukraus proporcijų, todėl vaikui galite net pakenkti. Mažiems vaikams bei kūdikiams, dehidratacijai išvengti reikalingas pakankamas kiekis natrio, kalio ir kitų svarbių mineralų, todėl neduokite vaikui gerti vien paprasto vandens.