Giardiazė

Giardiazė

Giardiazė (arba liambliazė) vadinama žiuželinių pirmuonių Giardia intestinalis sukelta liga. Giardia intestinalis yra vienas iš dažniausiai vandeniu plintančių diarėjos sukėlėjų. Giardiazė (liambliazė) pasireiškia virškinimo trakto sistemos funkcijos sutrikimais, tačiau daugeliu atvejų liga būna be simptomų. Ligos sukelėjas parazituoja plonojoje žarnoje, sukeldamas viduriavimą, pilvo skausmą, pykinimą, vėmimą, dujų kaupimasį žarnyne ar sumažėjusį apetitą. Giardiaze serga tiek vaikai, tiek suaugusieji.

Kaip užsikrečiama Giardiaze? 

Infekcijos šaltinis yra giardiaze apsikrėtęs žmogus ar sveikas cistų nešiotojas. Ligos sukėlėjas į žmogaus organizmą patenka su užkrėstu vandeniu ir maistu, taip pat per nešvarias rankas. Patekęs į žarnyną, veikiant skrandžio rūgštims bei kasos fermentams praranda kapsulę ir virsta parazituojančia giardiaze, sukeldamas plonosios žarnos ir tulžies latakų uždegimą.

 

Giardiazės simptomai

Ligos pradžios periodas yra 5-25 dienos ir retai ilgesnis. 5-15 % užsikrėtusiųjų giardiaze nejaučia rimtesnių ligos simptomų, o 25-50 % viduriuoja. 15-30 % asmenų, užsikrusių giardiaze, vargina lėtinis viduriavimas, bei mažėjantis svoris dėl sutrikusios medžiagų apykaitos. Pasikeitus žarnyno florai ir maistui (pvz., persirgus sunkiomis žarnyno ligomis, po antibiotikų sukeltos disbakteriozės ir t.t.), parazitas suaktyvėja, ima sparčiau daugintis ir sukelia pilvo skausmą ir viduriavimą. Šie požymiai tai išnyksta, tai vėl atsiranda. Jei liga ūmi, jaučiamas įvairaus intensyvumo viduriavimas, bendras organizmo silpnumas, pilvo spazmai, pykinimas bei vėmimas. Simptomai sergant jaučiami keletą savaičių, rečiau mėnesį. Persirgus ūmia giardiaze, pas 30-50 % žmonių išlieka lėtinės ligos simptomų.

Giardiazės diagnozavimas

Giardiazė (lambliazė) patvirtinama išmatų ir dvylikapirštės žarnos turinio mikroskopiniais tyrimais. Taip pat diagnozei naudojama labai jautrūs imunofermentinės analizės bei tiesioginės imunofluorescencijos tyrimai. Šie tyrimai padeda nustatyti ligos sukėlėją 99-100 % tikslumu.

Giardiazės gydymas

Giardiazė, neprikausomai nuo esamų simptomų ryškumo, gydoma antiparazitiniais vaistais. Gydymui naudojami metronidazolis, tinidazolis. Be to, kaip alternatyvą, ligos gydymui galima naudoti albendazolį, paromomiciną bei nifuratelį.

  • Metronidazolis:
    • Metronidazolio vartojama 250 mg tris kartus per parą, 5-7 dienas.
  • Tinidazolis:
    • Tinidazolio 2 g. vieną kartą per parą 1-3 dienas.
  • Albendazolis:
    • Albendazolio vartojama 400 vieną kartą per parą 5 dienas.
  • Paromomicinas:
    • Piromomicino vartojama 500 mg keturis kartus per parą 7 dienas.
  • Nifuratelis:
    • Nifuratelelio naudojama 400 mg du ar tris kartus per parą 7 dienas. 

Nėštumo laikotarpiu sergant giardiaze, naudojamas paromomicinas. Jei po gydymo kurso išmatose randama sukėlėjo cistų, tuomet gydoma pakartotinai.

Apsauga nuo giardiazės

Apsisaugant nuo giardiazės svarbi asmeninė higiena. Būtinas kruopštus rankų plovimas, pasinaudojus tualetu, prieš valgio gaminimą. Jei mažametis šeimos narys viduriuoja, nederėtu jo leisti į darželį ar mokyklą. Taip pat, užsikrėtus bent vienam šeimos nariui, būtina pasitikrinti ar liga neužsikrėtė ir kiti šeimos nariai. Apsisaugant nuo parazitinių infekcijų, rekomenduotina negerti įtartinos kokybės vandens, bei nevalgyti tinkamai termiškai neapdoroto maisto. Tinkamiausias yra virintas vanduo, tačiau sukėlėjo cistos sunaikinamos pavirinus ne mažiau, kaip 10 minučių. Poilsiautojams, vykstantiems į kitas šalis rekomenduojama gerti fasuotą vandenį bei valgyti tinkamai paruoštą maistą.