Vaikų šlapimo takų infekcijos

Vaikų šlapimo takų infekcijos

Vaikų šlapimo takų infekcijos

Vaikų šlapimo takų infekcijos (toliau ŠTI) – gana dažna vaikų liga, kuria, iki 5 metų amžiaus serga apie 8% mergaičių ir 5% berniukų. Vyresniems vaikams ŠTI lengvai atpažįstama iš simptomų, tokių kaip skausmas ar deginimas šlapinimosi metu. Tuo tarpu kūdikiams, bei mažiems vaikams ligą nustatyti sunkiau. Dažniausia tai būna karščiavimas.

Šlapimo takai sudaryti iš inkstų, šlapimtakių, šlaplės bei šlapimo pūslės. Minėti organai atlieka labai svarbų vaidmenį, šalindami metabolitus iš organizmo. Inkstai filtruoja kraują ir gamina šlapimą, kuris kaupiasi šlapimo pūslėje ir per šlaplę pašalinamas. Šlapimo takų infekciją sukelia bakterijos, kurios užkrečia vieną iš minėtų šlapimo organų. Vaikams didžiausias pavojus kyla, jei infekcija papuola į šlapimo pūslę bei šlaplę. Tokia infekcija vadinama cistitu. Be to, jei, infekcija plinta (tiek bakterinė, tiek virusinė) keliaudama šlapimtakiu aukštyn į inkstus, gali prasidėti daug rimtesnė liga – pielonefritas.

Pačiame šlapime, bakterijų dažniausia nėra. Jos į šlapimo takus patenka nuo išangės odos (žarnyno bakterija E.coli yra dažniausia vaikų šlapimo takų infekcijos sukėlėjas). Daugelis kitų bakterijų, bei virusų, taip pat gali būti infekcijos priežastimi. Svarbu paminėti, kad, sergant ŠTI, liga nėra užkrečiama ar kaip nors pavojinga kitam žmogui.

Vaikų šlapimo takų infekcijomis dažniau serga mergaitės, ypač tos, kurios pradedamos mokyti tinkamos higienos, pasinaudojus tualetu. Be to, esama ir papildomų rizikos faktorių – mergaičių šlaplė yra trumpesnė, bei arčiau išangės, todėl lengviau bakterijų pasiekama. Jaunesni nei vienerių metų berniukai, taip pat turi didesnį rizikos laipsnį. Be minėtų rizikos faktorių esama ir kitų. Dažniausiai pasitaikantys kiti ŠTI rizikos veiksniai: šlapimo takų struktūros ar funkcijos sutrikimai (pvz. blogai išsivystę inkstai arba šlapimo takų anomalija), šlapimtakių pralaidumo sutrikimai, kurie kartais yra įgimti. Tačiau 30-50 proc. vaikų ŠTI priežastis visgi yra prasti bei nepakankami higienos įpročiai. ŠTI yra išgydoma, svarbiausia tik laiku diagnozuoti, nes ignoruojant ŠTI galimi inkstų pažeidimai, o tai ypač grėsminga vaikams iki 6 metų.

Vaikų šlapimo takų infekcijos simptomai

ŠTI požymiai ir simptomai gali skirtis priklausomai nuo vaiko amžiaus. Jaunesniems vaikams ir kūdikiams simptomai gali būti bendrojo pobūdžio. Jie gali būti suirzę, blogai maitintis ar vemti. Be to, kartais pradedama karščiuoti, temperatūra be jokios priežasties pakyla ir neišnyksta. Vyresniesiems vaikams ir suaugusiems, simptomai gali atskleisti, kuri šlapimo takų dalis yra užkrėsta. Jei infekcija šlapimo pūslėje, galimi sekantys simptomai:

  • Skausmas,
  • Deginimas,
  • Padidėjęs noras ar dažnas šlapinimasis, nors yra nedidelis šlapimo kiekis,
  • Karščiavimas (nors jo gali ir nebūti),
  • Dažnas kėlimasis naktį į tualetą,
  • Apsišlapinimas miego metu,
  • Skausmas pilvo ar šlapimo puslės srityje,
  • Blogas šlapimo kvapas,
  • Drumstas šlapimas, be to, kartais su kraujo priemaiša.

Išvardinti simptomai gali būti ir inkstų infekcijos priežastis, tik vaikai jaučia padidėjusį karščiavimą, drebulį, skausmą šone ar nugaroje, yra vangūs, vemia.

Kaip apsaugoti vaiką nuo šlapimo takų infekcijos

Dažnas vystyklų keitimas kūdikiams, bei mažiems vaikams gali užkirsti kelią ŠTI. Kai vaikai tampa savarankiški, svarbu juos mokyti taisyklingos higienos. Mergaitės po kiekvieno tuštinimosi turėtų nepamiršti nusivalyti iš priekio link galo, o ne atvirkščiai! Tokiu būdu užkertamas kelias bakterijų plitimui iš tiesiosios žarnos pro išangę į šlaplę. Taip pat, vaikai turi būti mokomi nedelsti šlapintis, nes antraip, tai yra tinkama terpė bakterijoms daugintis šlapimo pūslėje. Mokyklinio amžiaus merginos turėtų vengti putų voniai, bei stipraus, dirginančio muilo. Jos turėtų dėvėti daugiau medvilninius apatinius vietoje nailono – tai sumažina bakterijų dauginimosi riziką. Taip pat, patartina gerti daug skysčių, bei vengti kofeino, kuris gali dirginti šlapimo pūslę.

Vaikų šlapimo takų infekcijos gydymas

Parinkus tinkamą gydymą, dauguma ŠTI atvejų išgydoma vidutiniškai savaitės laikotarpyje. Ligos atsinaujinimas galimas vaikams, turintiems šlapinimosi sutrikimų arba esant netinkamiems higienos įpročiams.

Po pirminės vaiko simptomų apžiūros, gydytojas dažniausiai siunčia atlikti šlapimo tyrimus, kuriais nustatomos infekciją sukėlusios bakterijas. Kaip paimti mėginėlį, dažniausia priklauso nuo jūsų vaiko amžiaus. Vyresni vaikai šlapinasi į sterilų indelį. Jaunesniems vaikams, kūdikiams, paprastai naudojamas kateteris – plonas vamzdelis įvedamas į šlaplę, gaunant „švarų“ šlapimo mėginėlį. Gautas šlapimo mėginys gali būti naudojamas dvejopai – šlapimo pasėliui, kai bakterijos auginamos laboratorijoje, arba mikrobų ir pūlių tyrimui šlapime mikroskopiškai. Gydytojas, gavęs laboratorijos atsakymą, parenka tinkamą gydymą. Dauguma vaikų, sergančių ŠTI pasveiksta, tačiau retesniais atvejais, kai kuriems vaikams (kurie pirmą kartą buvo užsikrėtę, labai jauno amžiaus, ar dėl pasikartojančios infekcijos) yra atliekami papildomai tyrimai ultragarsu ar rentgenu. Taip pat, jūsų vaikas gali gauti siuntimą pas urologą (gydytoją, kuris specializuojasi šlapimo takų ligų gydyme).





Vaikų ŠTI gydoma antibiotikais. Gydymo laikas priklauso nuo bakterijų tipo, kurios sukelia infekciją ir nuo ligos išplitimo. Po kelių dienų antibiotikų kurso galimi pakartotiniai šlapimo tyrimai sėkmingo gydymo patvirtinimui. Labai svarbu įsitikinti, jog infekcija išgydyta iki galo ir ligos židinys yra pašalintas. Pradėjus gydymo antibiotikais kursą, svarbu sekti vaiko savijautą, bei tokius simptomus, kaip skausmas ar deginimas šlapinantis – po 2-3 dienų šie simptomai turėtų pagerėti. Pamatuokite vaiko temperatūrą ir, esant aukštesnei nei 38,3 °C (arba virš 38 °C tiesiojoje žarnoje kūdikiams), kreipkitės į gydytoją. Skatinkite vaiką gerti daug skysčių, tačiau venkite gėrimų, kurių sudėtyje yra kofeino. Vaikai, sergantys šlapimo takų infekcija, dažniausiai gydomi namuose geriamaisiais antibiotikais. Sergant sunkesnėmis ŠTI formomis antibiotikai injekuojami tiesiai į veną. Jei vaikas, o ypatingai jaunesnis nei 6 mėn. amžiaus, karščiuoja, atrodo labai blogai, jam yra dehidratacijos požymių, vemia ir negali vartoti vaistus per burną, būtinai guldomas į ligoninę. Be to, į ligoninę guldomi vaikai, kuriems pasireiškia inkstų infekcijos simptomai, ar užkratui iš šlapimo takų išplitus į kraują (sepsis). Vezikoureterinio refliukso (VR) atveju, kai šlapimas teka ne į šlaplę, o atgal šlapimtakius, būtina atidi medikų stebėsena. Šis sindromas gydomas vaistais, rečiau operuojama. Dauguma vaikų išauga lengvesnes VR formas, tačiau kartais gali atsirasti inkstų pažeidimai, ar net inkstų fukcinis nepakankamumas.

Nepiknaudžiaukite antibiotikais!

Tam yra keletas priežasčių:

  • Antibiotikai dėl savo naudos/žalos poveikio, šiuolaikinėje medicinoje vertinami prieštaringai, be to, neabejotinai jų sunaudojama per daug.
  • Gydant vaikų šlapimo takų infekcijas,  antibiotikai naikina ir gerąsias organizmo  bakterijas!
  • Daugelis antibiotikų turi didelį šalutinį poveikį, kuris gali sukelti pavojingas alergijas ir nepageidaujamas reakcijas.
  • Gydymas antibiotikais ne visada sunaikina infekciją sukėlusias bakterijas.
  • Bręstant vaikų imuninė sistema, antibiotikai gali trukdyti, susidaryti natūraliam organizmo imunitetui.
  • Dažnai išrašomi nauji antibiotikai, kurie yra  brangesni nei įprastiniai.

Dauguma šlapimo takų infekcijų gali būti gydomos pasireiškus pirmiesiems ligos simptomams. Tuo tarpu vaikų šlapimo takų infekcijos  galima išvengti bei sušvelninti  jos simptomus, profilaktiškai taikant alternatyvias, natūralias gydymo priemones, tokias kaip spanguoles ar jų ekstraktus. Nuo senų laikų žinoma, jog spanguolių sultys ar spanguolių ekstraktas padeda kovoti su šlapimo takų infekcijomis, sukeltomis E. coli bakterijų. Anksčiau buvo manyta, kad spanguolių sudėtyje esančios rūgštys (benzoininė, citrinos, obuolių rūgštys ) padeda įveikti bakterijas, palaikant rūgščią šlapimo terpę.  Tačiau nesenai nustatyta, jog spanguolėse yra biologiškai aktyvių junginių – proantocianidinų bei flavanoidų. Šie junginiai natūraliai  padeda įveikti ŠTI bei saugo šlapimo takų ląsteles, neleidžiant ligos sukelėjui E. coli prisitvirtinti prie šlapimo trakto paviršiaus, o neprisitvirtinusi E. coli pašalinama iš organizmo šlapinimosi metu. Svarbu, savo vaikui parenkant spanguolių ekstraktą, atsižvelgti į proantocianidinų bei flavanoidų kiekį. Jis tūrėtų būti kuo didesnis, tačiau nereiktų pamiršti kad, spanguolių ekstraktai nerekomenduojami naujagimiams bei vaikams iki trijų metų amžiaus.

Kada kreiptis į gydytoją?

Nedelsdami skambinkite gydytojui, jei vaikui staiga sukilo karščiavimas bei atsirado drebulys. Būtinai atkreipkite dėmesį, ar kartu nėra nugaros skausmo, ar skausmo šlapinimosi metu. Taip pat vertėtų apsilankyti pas gydytoją, jei vaikas turi vieną ar kelis iš sekančių simptomų:

  • Neįprastai dažnas šlapinimasis,
  • Dažnas šlapinimasis naktį,
  • Blogas šlapimo kvapas,
  • Kruvinas ar pakitusios spalvos šlapimas,
  • Nugaros bei pilvo skausmas, ypatingai apatinėje pilvo srityje (žemiau bambos),
  • Esant aukštesnei nei 38,3 ° C (arba virš 38 ° C tiesiojoje žarnoje kūdikiams) temperatūrai,
  • Esant padidėjusiam dirglumui,
  • Kai kūdikis prastai maitinasi ir vemia.