Kokliušas

Kokliušas

Kokliušas – Ką turėtų žinoti kiekviena mama?

Kokliušas (angl. Whooping cough) – ūminė, plaučių infekcinė liga, kurią sukelia Bordetella pertussis bakterija. Nors retais atvejais šia liga užsikrečia ir suaugusieji, tačiau dažniausiai serga jaunesni kaip 8 metų vaikai. Pirmąjį mėnesį nuo susirgimo pradžios sergantys vaikai yra pavojingi, nes gali užkrėsti aplinkinius ar šeimos narius, ypatingai mažamečius.

Kokliušą sukeliančios bakterijos, plinta oro lašeliniu būdu (per orą), o užsikrečiama bedraujant su sergančiu žmogumi. Kadangi bakterijos yra neatsparios aplinkos veiksniams, tik retais atvejais užsikrečiama per daiktus (pvz., žaislus arba indus). Užsikrėtus, pirmieji simptomai pasireiškia po 2-15 (dažniausiai 5-7) dienų, o pati liga paprastai trunka 6-7 savaites. Iš pradžių vaikas kosti, kai kada truputį pakyla temperatūra, atsiranda sloga. Kosulys pamažu stiprėja, ypač naktį. Po 2-3 savaičių jis pasidaro konvulsiškas. Po kosulio priepuolio neretai vemiama. Šitas laikotarpis trunka nuo 2 savaičių iki 2 (retai) mėnesių. Vaikui sveikstant, kosulys silpnėja, priepuoliai retėja, pasidaro lengvesni. Dėmesį reikia atkreipti, jei sergančio vaiko oda ar lupos kosint paraudonuoja ar pamėla, be to, esant kvėpavimo sunkumui, ypatingai kvėpuojant su pertraukomis. Jaunesniems kaip 3 metų ir silpnesniems vaikams kokliušas gali sukelti komplikacijų – bronchitą, plaučių uždegimą. Nors kokliušas (ypač kai serga suaugusieji ir skiepyti vaikai) dažnai praeina be ryškesnių simptomų (be konvulsiško kosulio priepuolių), tačiau tokie besimptomiai ligoniai yra pavojingi, nes gali užkrėsti aplinkinius.

Jei vaikas kosti, jį turi apžiūrėti gydytojas. Vaikus iki 7 metų, turėjusius kontaktą su sergančiu vaiku, kad liga dar labiau neplistų, būtina atskirti nuo kitų vaikų. Be to, sergančio vaiko negalima leisti į vaikų darželį ar naudotis viešuoju miesto transportu. Jei sergantis vaikas ilgai būna gryname ore, tai liga ir jos simptomai būna lengvesni. Vasarą patartina būti gryname ore visą dieną, o žiemą, kai oro temperatūra žemesnė, gerai vėdinamoje patalpoje. Be to, sergantį vaiką, reikėtų maitinti dažnai (iki 10 kartų per dieną), bet mažomis porcijomis. Dienos racionas turi būti maistingas ir nekietas, pvz., sriuba, pertrinta varškė, daržovių piurė, patiekalai iš maltos mėsos ir kt.

Skiepai gali apsaugoti vaiką nuo kokliušo, o jeigu jis ir susirgtų, tai ligos simptomai ir pati liga būtų lengvesnė, be komplikacijų.