Antibiotikai šlapimo takų infekcijos gydyme

Antibiotikai šlapimo takų infekcijos gydyme

Antibiotikai šlapimo takų infekcijos gydyme

Antibiotikai yra dažniausiai naudojami, gydant šlapimo takų infekciją. Svarbu paminėti, kad antibiotikams atsparių E. coli  padermių daugėja visame pasaulyje. Kadangi vis daugiau bakterijų yra atsparios standartiniam ŠTI-jų gydymui trimetoprimas-sulfametoksazolis, nitrofurantoinas ir fosfomicinas yra naudojami, kaip alternatyvūs antibiotikai.

Daugiau apie šlapimo takų infekcijos sukelėjus galima sužinoti čia

Žemiau pateikiami dažniausiai ŠTI-jų gydymui naudojamų antibakteriniai preparatai.

Trimetoprimas-sulfametoksazolis

Tipiškam nekomplikuotam ŠTI-jos gydymui vaistų derinio trimetoprimo-sulfametoksazolio 3 dienų kursas yra dažnai pasirenkamas. Vienos dienos kursas yra šiek tiek mažiau veiksmingas, tačiau kelia mažesnę šalutinių poveikių riziką. Ilgesni (7-10 dienų) kursai neveikia geriau, nei 3 dienų kursas, ir turi didesnį šalutinių poveikių rodiklį.

Trimetoprimoą-sulfametoksazolį neturėtų vartoti pacientai, alergiški sulfanilamidiniams preparatams. Alerginės reakcijos gali būti labai sunkios. Trimetoprimas kartais naudojamas vienas tiems, kas alergiški sulfanilamidiniams preparatams. Trimetoprimas-sulfametoksazolis gali sumažinti geriamų kontraceptikų veiksmingumą.

Nitrofurantoinas

Nitrofurantoinas vartojamas kaip alternatyva trimetoprimui-sulfametoksazoliui lengvoms šlapimo takų infekcijoms. Paprastai jis vartojamas du kartus per dieną 5 dienas. Jis neveiksmingas gydant inkstų infekcijas. Nitrofurantoinas dažnai sukelia skrandžio sutrikimus ir sąveikauja su daugeliu vaistų. Jo vartojimas taip pat gali paveikti kitas chroniškas ar sunkias medicinines būkles. Jų neturėtų vartoti nėščios moterys likus 1-2 savaitėms iki gimdymo, maitinančios motinos, arba sergantys inkstų liga.

Fosfomicinas

Antibiotikas fosfomicinas gali būti paskiriamas kaip 1 dozės gydymas nėščioms moterims. Apskritai jis yra mažiau veiksmingas gydant ŠTI-jas nei trimetoprimas-sulfametoksazolis ar nitrofurantoinas.

Beta-laktaminiai antibiotikai

Beta-laktaminiams antibiotikams priskiriama penicilinai, cefalosporinai ir kai kurie panašiūs naujesni vaistai.

Penicilinai

Iki pastarųjų metų standartinis ŠTI-jos gydymas buvo 10 dienų vartojant amoksiciliną, tačiau dabar jis daugeliu atvejų neveiksmingas prieš E. coli bakteriją.

Cefalosporinai

Antibiotikai, žinomi kaip cefalosporinai, yra alternatyva infekcijoms, kurios nepasiduoda standartiniam gydymui. Cefolosporininiai antibiotikai dažnai klasifikuojami kaip pirmos, antros ar trečios kartos. Cefalosporinai, vartojami ŠTI-jų gydymui, apima cefaleksiną, cefadroksilį, cefuroksimą ir cefiksimą ir t.t..

Fluorochinolonai (chinolonai)

Fluorochinolonai (taip pat vadinami tiesiog chinolonais) buvo vartojami kaip alternatyvos trimetoprimui-sulfametoksazoliui, bet dabar jie rekomenduojami ŠTI-jų atveju tik tuomet, kai kiti antibiotikai netinka. Fluorochinolonai veiksmingi ūmių inkstų infekcijų (pielonefrito) gydymui. Chinolonų pavyzdžiai būtų ofloksacinas, cirofloksacinąas ir levofloksacinas. Šie vaistai gali turėti sunkių šalutinių poveikių, kuriuos pacientas turėtų aptarti su gydytoju.

Nėščios moterys neturėtų vartoti fluorochinolono antibiotikų. Jei taip pat gali turėti daugiau neigiamo poveikio vaikams, nei kiti antibiotikai, ir neturėtų būti pirmaeilis pasirinkimas daugelyje pediatrinių situacijų.

Kiti antibiotikai, vartojami ŠTI-jų gydymui

Doripenemas

Doripenemas yra naujesnis karbapenemo antibiotikas, kuris vartojamas gydant komplikuotą šlapimo takų infekciją. Jis skiriamas injekcijomis.

Tetraciklinai

Tetraciklinams priskiriama doksiciklinas ir tetraciklinas. Jie gali būti vartojami gydyti infekcijas, sukeltas mikoplazmos ar chlamidijos. Šalutiniai poveikiai apima odos reakcijas į saulės spindulius ir dantų spalvos pakitimą. Tetraciklinų negali vartoti vaikai ar nėščios moterys.

Daugiau apie šlapimo takų infekcijos sukelėjus galima sužinoti čia

Aminoglikozidai

Aminoglikozidai (gentamicinas, tobramicinas, amikacinas) skiriami injekcijomis labai sunkioms bakterinėms infekcijoms gydyti. Jie gali būti skiriami tik derinant su kitais antibiotikais. Gentamicinas yra dažniausiai vartojamas aminoglikozidas sunkių ŠTI-jų atveju. Aminogliukozidai gali turėti sunkių šalutinių poveikių, įskaitant klausos, pusiausvyros jausmo ir inkstų pažeidimus.