Vaikų jersiniozė

Vaikų jersiniozė

Vaikų ir kūdikių jersiniozė

Jersiniozė yra netipiška infekcija, kuria apsikrečiama per mėsą, jos produktus (ypač kiaulienos), nepasterizuotą pieną bei užterštą vandenį.

Paprastai, užsikrėtus jerinioze, pasveikstama per pora dienų. Kaip kuriais atvejais gali būti paskirtas antibiotikų kursas.

Kas yra vaikų ir kūdikių jersiniozė

Infekciją sukeliančios Yersinia enterocolitica  bakterijos plinta vėsesniame klimate. Žmogui yra pavojingi trys šios bakterijos štamai. Bakterijų nešiotojais gali būti žmonės, naminiai gyvūnai, gyvuliai ar graužikai. Dažniausiai užsikrečiama, valgant termiškai neapdorotus mėsos ar pieno produktus, kurių sudėtyje yra bakterijų. Kūdikiai užsikrečia, kai tėvai, ar juos prižiūrintys asmenys, nesilaiko sanitarinių normų, ruošdami užterštą maistą, o vėliau liečia kūdikio žaislus ar maitinimo indus.

Vaikų ir kūdikių jersiniozės požymiai ir simptomai

Jersiniozės simptomai – karščiavimas, pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas ar viduriavimas su krauju. Kartais vyresni vaikai skundžiasi skausmu pilvo dešinėje. Ir tai gali atrodyti kaip apendicitas. Kartu su šiais simptomais kartais skauda gerklę. Visa tai prasideda, praėjus 3-7 d. po sąlyčio su užkrato židiniu, ir gali užtrukti iki 3 savaičių.

Jei jūsų vaikui pasireiškė išvardinti simptomai, būtinai kreipkitės į gydytojus. Ypač tai aktualu kūdikiams, kuriems svarbu užkirsti infekcijos plitimą, kad nebūtų komplikacijų.

Retais atvejais infekcija gali sukelti odos išbėrimą. Medicinoje tai vadinama mazgine eritema. Gali atsirasti sąnarių skausmas, kuris pastebimas per mėnesį nuo pirmųjų simptomų pasireiškimo. Išbėrimas dažniausiai atsiranda kojų bei liemens srityse. Manoma, jog sąnarių skausmai yra imuninės sistemos atsakas. Tai, laikui bėgant, praeina, bet gali užtrukti iki kelių mėnesių.

Jersiniozės diagnozė patvirtinama tik klinikiniais išmatų tyrimais. Jei jersiniozė sukelia kraujo užkrėtimą, tai taip pat patvirtinama klinikiniais tyrimais.

Vaikų ir kūdikių jersiniozės gydymas

Viduriavimas, kurį sukelia jersiniozė, paprastai praeina savaime, nors, kai kuriais atvejais, reikalingas gydymas antibiotikais. Kūdikiams iki 3 mėn. amžiaus kyla bakteriemijos grėsmė. Kūdikiai, kuriems nustatoma jersiniozė, paprastai gydomi ligoninėje.

Stipriai viduriuojant turi būti keičiama vaiko mityba bei skatinama gerti skysčius, kurie turi daug elektrolitų.

Jei jūsų vaiką dažnai kankina viduriavimas, kyla dehidratacijos grėsmė. Būtinai atkreipkite dėmesį, jei: vaiko sausa oda, ašarų nebuvimas, kai verkia, mieguistumas, vaikas apsiblausęs, sausa burna ir liežuvis, kelias valandas išlieka sausi kūdikio vystyklai, t.y. jis nesišlapina.

Daugiau apie jersiniozę ir jos gydymą galima sužinoti čia.

Kaip apsaugoti vaiką ar kūdikį nuo jersiniozės

Siekiant sumažinti jersiniozės riziką, būtina imtis žemiau išvardintų atsargumo priemonių :

  • Nevalgykite žalios, termiškai neapdorotos mėsos.
  • Vartokite tik pasterizuotą pieną bei jo produktus.
  • Prieš ruošdami maistą, po kontakto su gyvūnais ar žalia mėsa, nusiplaukite rankas.
  • Naudokite atskiras lentas pjaustyti mėsai bei kitiems produktams.
  • Po žalios mėsos paruošimo, karštu vandeniu ir muilu nuplaukite pjaustymo lentas, stalviršius, bei indus.
  • Tinkamai paruoškite mėsą, ypač kiaulieną.
  • Negerkite vandens iš šaltinių, tvenkinių bei upelių. Ypač, jei vanduo yra arti intensyvių ūkių.
  • Jei šeimos narys viduriuoja, prieš gamindami maistą gerai nusiplaukite rankas.
  • Jei jūsų naminis gyvūnas viduriuoja, taip pat dažniau plaukite rankas ir kreipkitės į veterinarą.

Kada kreiptis į gydytoją

Skambinkite gydytojui, jei jūsų vaikas viduriuoja krauju, vemia, karščiuoja bei jaučia pilvo skausmus.

Svarbu paminėti, kad vaikai, kurių poilsio ir būdravimo režimas subalansuotas, greičiau pasveiksta nuo jersiniozės.