Vaikų ir kūdikių peršalimas

Vaikų ir kūdikių peršalimas

Vaikų ir kūdikių peršalimas

Kankina sloga ir čiaudulys, o gal skauda gerklę ar erzina kosulys? Mūsų vaikus kartais net iki aštuonerių kartų per metus užpuola virusinės peršalimo infekcijos. Nieko keista, nes užkrečiama viršutinių kvėpavimo takų infekcija yra labiausiai paplitusi liga Europoje. Ne išimtis ir Lietuva.

Peršalimo simptomai paprastai atsiranda per 2-3 dienas po sąlyčio su infekcijos šaltiniu. Dauguma peršalusiųjų pasveiksta per savaitę, bet kartais  galimi ir ilgesni nei 2 savaičių susirgimai.

Vaikų ir kūdikių peršalimo priežastys

Daugelį peršalimų sukelia rinovirusai. Jie tarpsta ore, tad dažniausiai užsikrečiama oro lašeliniu būdu kvėpuojant. Galima užsikrėsti ir palietus nešvarius paviršius. Yra daugiau nei 100 skirtingų tipų rinovirusų, kurie gali įsiskverbti į  nosies ar gerklės apsauginę gleivinę, taip suaktyvindami imuninę sistemą. O tai sukelia gerklės ar galvos skausmus, pasidaro sunku kvėpuoti.

Vaikų ir kūdikių peršalimo požymiai ir simptomai

Čiaudulys, varvanti ar užgulta nosis yra pirmieji peršalimo požymiai. Peršalusiems vaikams taip pat gali mausti galvą, gerklę, atsirasti lengvas karščiavimas, nuovargis, raumenų skausmai,  apetito praradimas. Vandeningos, skaidrios nosies išskyros gali keistis į tirštas, žaliai geltonas.

Užkrečiamumas peršalus vaikams ir kūdikiams

Peršalimas labiausiai užkrečiamas per pirmąsias 2-4 dienas nuo simptomų pasireiškimo pradžios. Toks jis gali išlikti iki 3 savaičių. Virusai plinta tiesioginių kontaktų su infekuotuoju metu,  per orą čiaudint ar kosėjant.  Užsikrėsti rinovirusais taip pat galima nuo nešvarių paviršių, pvz., kai juos lietusios rankos kišamos į burną.

Vaikų ir kūdikių peršalimo prevencija

Rinovirusų grupė yra labai didelė, todėl nėra vakcinos, kuri galėtų apsaugoti nuo peršalimo. Apsaugoti vaikus  galima, keičiant kasdienius įpročius:

  • Viruso dalelės gali keliauti iki 167 km/h greičiu, todėl patartina vengti čiaudinčių ar kosinčių asmenų. Taip pat ir rūkančiųjų, nes tabako dūmai silpnina bendrą organizmo imunitetą.
  • Dažnai ir kruopščiai plauti rankas. Ypač išsipūtus nosį.
  • Čiaudint ar kosint pridengti savo nosį ir burną (patartina tam naudoti vienkartines servetėles, o ne tiesiog čiaudint ar kosint užsidengti ranka – tai padeda išvengti bakterijų plitimo).
  •  Negalima naudotis tais pačiais indais ar rankšluosčiais kartu su peršalusiais. Taip pat patartina negerti keliems asmenims iš vienos stiklinės ar butelio – niekada nežinosite, kas gali būti užsikrėtęs ir platinti virusus.
  • Negalima dėvėti kitų žmonių rūbų.

Mokslininkai nėra tikri dėl cinko ar vitamino C naudingumo ligos metu. Žinoma tik tai, jog didesnės kasdienės šių preparatų dozės  gali sukelti ir šalutinį  poveikį. Siekiant nustatyti vaistažolių gydomąjį poveikį, buvo atlikta keletas tyrimų su vaikais. Daugelio iš jų efektyvumas, pvz., ežiuolės efektyvumas yra mažas arba net neigiamas. Taigi, vartojant papildus, vitaminus ar vaistažoles būtina pasitarti su gydytoju ar vaistininku, kokios yra rekomenduojamos paros normos.

Vaikų ir kūdikių peršalimo gydymas

„Laikas gydo viską!“ Tai ne visada yra tiesa, bet peršalimų atveju dažniausiai taip ir yra. Medicina negali išgydyti peršalimo, tačiau ji palengvina tokius simptomus kaip raumenų, galvos skausmas, karščiavimas. Tokiu atveju vaikams rekomenduojama ibuprofenas arba paracetamolis. Remiantis pakuotėse esančia informacija, reikėtų atsižvelgti į vaiko amžių bei svorį.

Jaunesniems nei 12 metų vaikams negalima duoti  acetilsalicilio rūgšties, kuri gali sukelti mirtiną Reye sindromą.

Tam tikrais atvejais, norint palengvinti peršalimo simptomus, naudojami bereceptiniai vaistai. Tačiau mažai turima medicininių įrodymų, patvirtinančių, jog jie yra veiksmingi. Vertėtų atkreipti dėmesį, jog kūdikiams bei vaikams iki 4 metų amžiaus bereceptiniai vaistai gali būti net pavojingi, nes gali sukelti haliucinacijas, irzlumą ar širdies veiklos sutrikimus. Todėl būtina, prieš vartojant bereceptinius vaistus, pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku. Be to, daugelis specialistų mano, jog nėra būtinybės naudoti šiuos vaistus vaikams, jaunesniems nei 6 metų.

Štai keletas būdų, kurie palengvina peršalimo diskomfortą:

  • sūraus vandens lašai, sumažinantys nosies gleivinės paburkimą (vaistinėse jie vadinami fiziologiniais nosies lašais).
  • oro drėkintuvas (padidinti oro drėgmei).
  • vazelinu tepti lūpas bei panosį.
  • karšta vonia arba šildantis kilimėlis skaudančioms vietoms.
  • karšto dušo garai (tai padeda vaikams kvėpuoti ).
  • vandens garų vonelė su eukalipto ar pušų eteriniais aliejais taip pat atleidžia užgulusią nosį bei padeda kvėpuoti.
  • kosėjimą lengvinančios pastilės (tinka vaikams, vyresniems nei 3 metų).

O kaip su vištienos sriuba? Juk jau 800 metų žmonės peršalimus gydosi ja. Kodėl? Vištienos sriuboje yra amino rūgšties cisteino, kuris skystina gleives bei lengvina atsikosėjimą.

Nereikia kraštutinumų – vaikai turi normaliai maitintis, bei gerti daug skysčių (vanduo ar sultys atstato karščiavimo metu prarastus skysčius). Venkite vaikams duoti kofeino turinčius gėrimus, nes kofeinas skatina šlapinimąsi, kas gali sukelti dehidrataciją.

Kada skambinti gydytojui

Gydytojas negali nustatyti konkretaus viruso, kuris sukelia peršalimą. Tačiau jis gali  patikrinti jūsų vaiko gerklę bei ausis, paimti iš gerklės mėginėlį, siekiant nustatyti ar infekcija yra bakterinės kilmės. Tik jis gali nuspręsti, ar ligoniui reikia specifinio gydymo. Taip pat būtina kreiptis, jei simptomai per 3 dienas sunkėja, aštrėja skausmas, sinusitas, prasideda plaučių uždegimas ar bronchitas. Imant gerklės kultūrų mėginėlį atliekama visiškai neskausminga procedūra. Ištyrus bakterijas, gydytojas sprendžia, kokiais  antibiotikais reikia tęsti gydymą.

Jei simptomai trunka ilgiau nei savaitę ir pasikartoja tuo pačiu metų laiku, didelė tikimybė, jog negalavimus sukelia alergija, kurią iššaukia žiedadulkės, dulkės, naminiai gyvūnai ar kiti alergenai.

Visada kreipkitės į gydytoją, jei manote, jog jūsų vaiko sveikata blogėja ir/ar atsiranda bet kuris iš šių  simptomų:

  • kosulys su karkalais
  • dusulys
  • neįprastas mieguistumas/nuovargis
  • padidėjęs galvos skausmas
  • skausmas gerklėje, kuris trukdo ryti
  • 39,3 ° C ir didesnė temperatūra, kuri tęsiasi keletą dienų
  • krūtinės ar skrandžio skausmas
  • liaukų patinimas (limfmazgiai)
  • kaklo, ausų skausmas

Kaip ir visas virusines infekcijas, peršalimą reikia gydyti nuosekliai, o vaikui ar kūdikiui reikia daug poilsio, vengti fizinės veiklos, gerti daug sulčių, negazuoto vandens. Visa tai padės jūsų vaikui jaustis geriau.