Ku karštligė

Ku karštligė

Ku karštligė

Ku karštligė yra gyvulinės kilmės riketsiozė, pasireiškianti karščiavimu, blužnies padidėjimu ir gana dažnai — netipiniu plaučių uždegimu, todėl ši liga dar vadinama pneumoriketsioze. Ku karštligę sukelianti riketsija – Coxiella burnetii yra gana atspari aplinkos veiksniams. Patekusi į gyvūnų organizmą dažnai persiduoda ir žmogui (užsikrečiama nuo sergančių avių, ožkų ir galvijų tiesioginio ar netiesioginio kontakto būdu). Patekusi į žmogaus organizmą ima jame daugintis, išskirdama būdingus toksinus, kurie ir sukelia Ku karštligei būdingus simptomus. Beto, sergant karštlige, gana dažnos lengvos ar besimptomės ligos formos.

 

Kaip užsikrečiama Ku karštlige?

Ku karštligė paplitusi visame pasaulyje (išskyrus Naująją Zelandiją, Šiaurės Skandinavijos regioną bei Antarktidą). Ligos sukėlėjas cirkuliuoja įvairių graužikų ir stambių gyvūnų organizme, o plinta per erkes. Užsikrėtusios erkės platina ligą, perduodamos, pvz., naminiams gyvūnams, per kuriuos tiesiogiai arba netiesiogiai gali persiduoti ir žmonėms. Ku karštligė gali būti profesinė liga. Ja serga kaimo žmonės, dirbantys gyvulių fermose, veterinarijos darbuotojai, pienininkai, skerdyklų, odos, vilnų, medvilnės apdirbimo darbininkai. Retais atvejais užsikrečiama laboratorijose nuo eksperimentinių gyvūnų. Nuo sergančių naminių gyvulių, ypač karvių, užsikrečiama kontakto ir valgio metu per pieną ir mėsą. Dažnai užsikrečiama per užkrėstų pašarų dulkes, o kartais ir įkandus erkėms. Ku karštlige, panašiai kaip ir kitomis ligoms, beveik neužsikrečiama nuo sergančiojo, nors yra tikimybė užsikrėsti oro lašeliniu būdu (per orą).

Ku karštligės simptomai

Ligos užkratas patenka į žmogaus organizmą per virškinimo traktą, viršutinius kvėpavimo takus, akių junginės gleivinę ar pažeistą odą. Retesniais atvejais užsikrečiama, įkandus erkėms. Riketsijos plinta krauju ir dauginasi baltuosiuose kraujo kūneliuose. Ligos pradinis periodas trunka 8-28 dienas. Per šį laikotarpį pasireiškia pirmieji ligos simptomai, kurie prasideda ūmiai ir  krečiant šalčiui. Per keletą dienų temperatūra padidėja iki 39-40°C. Stipriai skauda galvą (ypač kaktos srityje ir akiduobėse), raumenis, atsiranda bendras organizmo silpnumas, nemiga, apetito stoka.  Ku karštligei būdinga veido ir akių odenos kraujosrūvos be odos bėrimų. Sergant Ku karštlige ypač dažnai pasireiškia netipinis plaučių uždegimas. Šiam uždegimui būdingas krūtinės skausmas, sausas kosulys. Sunkios ligos atvejais plaučių uždegimas yra sunkus, trunka ilgai, dažnai atsikartoja, bei atkostima skrepliais su krauju (panašu į tuberkuliozę). Ypatingai Ku karštiligė pavojinga nėščioms moterims, nes  pažeidžiama placenta bei galimas persileidimas.

Negydant Ku karštligę, ji gali peraugti į lėtinę formą, trunkančią keletą metų. Lėtinės Ku karštligės pagrindinės komplikacijos yra vidinio širdies dangalo uždegimas (endokarditas), kepenų uždegimas, kaulų ir kaulų čiulpų uždegimas. Beto, negydant lėtinę Ku karštligės formą, galima mirtis, ypatingai vyresnio amžiaus žmonėms, ar sergantiems kitomis sunkiomis ligomis.

Ku karštligės diagnozavimas?

Diagnozuojant ligą svarbu atkreipti dėmesį į žmogaus profesiją. Padidėjusios rizikos grupei priklauso veterinarijos gydytojai, gyvūnų laikytojai, skerdyklų darbuotojai ir t.t. Kadangi Ku karštlige galima užsikrėsti ir per maistą, ligą galima įtarti vartojant nepasterizuotą pieną ar jo produktus.  Ku karštligę galima įtarti, esant karščiavi­mui, padidėjusiai blužniai ir kepenims. Be to, ligai būdingi netipiško plaučių uždegimo simptomai (krūtinės skausmas, sausas kosulys). Ku karštligė savo simptomais gali priminti ir kitas infekcines ligas – gripą, dėmėtąją šiltinę, plaučių uždegimą, tuberkuliozę bei parazitines infekcijas. Liga diagnozuojama iš kraujo išskyrus riketsijų.  Taip pat Ku karštligė nustatoma, atliekant kraujo serologinius tyrimus.

Ku karštligės gydymas

Efektyviausiai Ku karštligė gydoma tetraciklinų grupės antibiotikais, tačiau veiksmingumas priklauso nuo ligos sunkumo. Esant lėtinei ligos formai tetraciklino efektyvumas mažėja, todėl naudojamas injekcinis vaistas, kuris švirkščiamas į veną. Netoleruojant tetraciklino grupės antibiotikų, galima naudoti trimetoprimą/sulfametoksazolį, eritromiciną. Lėtinės ligos atveju derinami keli vaistai (ciprofloksacino, rifampicino ir doksiciklino deriniu), o gydymas trunka 1-3 metus.

  • Doksiciklinas
    • Doksiciklino vartojama 100 mg 2 kartus per parą. Po 2-3 dienų nepagerėjus būklei naudojamas intraveninis doksiciklinas, kurio į veną leidžiama po 100 mg 2 kartus per parą.

Sergant Ku karštlige bei esant karščiavimui (temperatūra gali siekti 39-40°C), reikėtų naudoti vitaminus bei mineralus, prakaitavimo metu netektų elektrolitų atstatymui. Sergant lėtine Ku karšlige bei esant kepenų uždegimui, dienos maisto racione rekomenduojama riboti riebalų kiekį.

Apsauga nuo Ku karštligės

Apsisaugant nuo Ku karštigės užkrato svarbi asmeninė higiena. Rekomenduojama, dirbant su gyvuliais, naudoti pirštines ir kaukes, o po darbo plauti ir dezinfekuoti rankas. Infekcijos plitimas taip pat gali būti stabdomas, vakcinuojant gyvūlius, be to, naikinant erkes ir graužikus. Kadangi liga plinta ir per maistą, rekomenduotina pieną gerti tik pasterizuotą, o mėsą valgyti tik gerai termiškai apdorotą.