Pienligė

Pienligė

Vaikų ir kūdikių pienligė (kandidozė)

Vaikų ir kūdikių pienligė, taip pat žinoma kaip kandidozė, yra infekcija, kurią sukelia Candida albicans grybelių rūšis. Šiltos bei drėgnos kūno vietos, pvz. burna, drėgna oda yra palanki terpė Candida grybeliams plisti. Kai infekcija pasireiškia makštyje, tai vadinama makšties, arba tarpvietės pienlige (kandidoze). Apie 75% moterų tam tikru savo gyvenimo momentu yra susidūrusios su šia liga. Pienligė gali sukelti skausmą, niežėjimą, paraudimą, baltas išskyras makštyje, skausmą šlapinantis. Kartais gali atsirasti balkšvų dėmių makšties srityje.  Nuo pienligės apsisaugoma laikantis tinkamos makšties higienos. Jei jūsų vaikas užsikrėtė pienlige, gydytojui paskyrus tinkamą gydymą išgyti galima per savaitę.

Kaip užsikrečiama pienlige?

Candida grybelių paprastai randama ant odos, burnoje, virškinimo trakte bei makštyje. Grybelio kiekis žmogaus organizme yra kontroliuojamas  imuninės sistemos bei kai kurių „gerųjų“ bakterijų. Pienligės simptomai atsiranda, kai organizme, dėl sutrikusios imuninės sistemos veiklos, Candida  grybelis ima daugintis ir sukelia infekciją. Žmogaus imuninė sistema gali susilpnėti dėl fizinio ar psichologinio streso, o taip pat dėl ligų ar vaistų pvz. po chemoterapijos ar steroidų vartojimo. Nusilpus imuninei sistemai grybeliui nelieka kliūčių daugintis makštyje ir sukelti pienligę. Kartais pienligę gali sukelti antibiotikai vartojami infekcinės ligos metu. Antibiotikai sunaikindami ir gerąsias bakterijas, leidžia išplisti Candida grybeliui. Padidėjusis rizika pasireikšti pienligei yra jei vaiko cukraus kiekis padidėjęs, jis serga cukriniu diabetu. Brendimo laikotarpiu, hormoniniai pokyčiai taip pat gali įtakoti mergaičių polinkį susirgti pienlige. Kartais susergama pienlige prieš pat pirmąsias menstruacijas. Mergaitėms, kurios dar nėra lytinio brendimo amžiaus, ši liga mažiau tikėtina. Taigi, jei jūsų duktė skundžiasi niežuliu, ar jaučia diskomfortą makšties srityje, būtina kreiptis į savo gydytoją. Kandidozė nėra laikoma lytiškai plintančia infekcija, nors pasitaiko atvejų kai pienlige užsikrečiama nuo partnerio. Besilaukiančios moterys taip pat  turi padidintą riziką susirgti pienlige. Grybelio plitimui tinkamiausios sąlygos – tamsa, drėgna aplinka, todėl drabužiai, ypač apatinio trikotažo, turi būti iš lengvų, šilumai pralaidžių medžiagų.

Vaikų ir kūdikių pienligės simptomai

Dažniausi vaikų ir kūdikių pienligės simptomai:

  • Dažnas odos bėrimas, ypatingai makšties srityje (makšties pienligė),
  • Kiti “egzemos” tipo odos bėrimai,
  • Baltas paviršius burnoje arba ant lūpų ar liežuvio (burnos pienligė),
  • Dieglinis bėrimas trunkantis ilgiau nei keletą mėnesių,
  • Simptomų pablogėjimas drėgną dieną ar drėgnoje aplinkoje,
  • Pasikartojančios ausų problemos,
  • Didelis noras salduminų ar kitų produktų turinčių daug cukraus. 

Apsauga nuo pienligės

Norint išvengti pienligės svarbu tinkma asmeninė higiena. Patartina naudoti bekvapį muilą ar intymios higienos purškalus, nes vonios žele, losjonai ar skalbimo priemonės, gali padidinti susirgimo riziką. Būtina atkreipti dėmesį į dukros apatinį tikotažą. Apsisaugant nuo pienligės tinkamiausi yra medvilniniai apatiniai (arba su medvilniniu tarpkoju). Be to, medvilnė pagerina oro cirkuliaciją. Reikėtų vengti storų, orui bei drėgmei nepralaidžių drabužių, o taip pat stengtis po sporto treniruočių, jei jūsų dukra intensyviai sportuoja, apatinį trikotažą pasikeisti laisvesne, sausa apranga.

Pienligės gydymas

Jei mergaitė patiria tokius pienligės simptomus kaip niežulys ar diskomfortas makštyje, būtina kreiptis į gydytoją ar ginekologą. Panašius simptomus gali sukelti ir kitos infekcijos, bet tai jau reikalauja skirtingo gydymo. Gydytojas makšties išskyrų mėginėlį turi ištirti mikroskopu. Šiame mėginėlyje ieškoma pienligės sukelėjo – Candida grybelio. Taip pat turėtų paimti šlapimo mėginėlio testą, kad paneigtų šlapimo takų infekciją (daugiau apie vaikų šlapimo takų infekcijas galima paskaityti čia). Pasitvirtinus diagnozei, gydytojas gali paskirti makšties kremą, žvakutes ar geriamas tabletes. Jei jaučiamas diskomfortas ir pasibaigus gydymui, būtina kreitis  į šeimos gydytoją dar karta. Vyresnio amžiaus merginos, jei paskirtas makšties kremas ar žvakutės, pienligės gydymui, turėtų susilaikyti nuo lytinių santykių, nes prezervatyvai silpnina vaistų poveikį.