Vaikų infekcinės ligos

Vaikų infekcinės ligos

Vaikų infekcinės ligos

Vaikų infekcinės ligos – dažna problema kiekvienoje šeimoje. Dažniausiai pasitaikančios vaikų infekcinės ligos yra vėjaraupiai, difterija, kokliušas, tymai, raudonukė, meningitas, skarlatina, parotitas (kiaulytė). Šių ligų sukėlėjai yra bakterijos ir virusai, kuriuos platina jau sergantys asmenys ar užkrato nešiotojai. Vaikai gali užsikrėsti, kai ligos sukėlėjai perduodami per orą lašeliniu būdu, t.y. su smulkiausiais seilių, gleivių, skreplių lašeliais, kurie kosint, čiaudint, kalbant, šaukiant išlekia į orą 1-3 metrų atstumu. Drauge su oru mikroorganizmai patenka į nosį ir kvėpavimo takus ir užkrečia žmones, esančius šalia ligonio. Oras, kuriame yra tokių lašelių, gali būti pavojingas daugelį minučių ar net valandų. Pamažu lašeliai nusėda ir išdžiūsta, o, esant nepalankiai aplinkai, mikrobai žūva. Tačiau difterijos ir skarlatinos sukėlėjai atsparesni aplinkai, todėl užsikrėsti galima ir per daiktus, kuriais naudojosi sergantysis (žaislai, indai, rūbai, rankšluosčiai, knygos ir pan.), ir per trečiuosius asmenis, kurie bendravo su sergančiu asmeniu, o paskui – su sveiku vaiku, nesirgusiu infekcine liga. Difterijos sukėlėjai gali išlikti gyvybingi ir lašuose, išdžiūvusiuose ant rūbų ir kitų daiktų, o paskui su dulkėmis pakilti į orą (infekcijos perdavimas dulkėmis). Persirgus susidaro tvirtas imunitetas (atsparumas) tai ligai, bei pakartotinai susergama retai. Kaip tik dėl šios piežasties vaikai serga daugeliu infekcinių ligų.

Užsikrėtus, vaikas suserga ne iš karto, o po tam tikro laiko. Vaikų infekcinės ligos dažnai prasideda požymiais, bendrais daugeliui ligų: skauda galvą ir raumenis, nėra apetito, krečia šaltis, vaikas apatiškas, kaprizingas ir t.t. Pirminiai infekcinės ligos požymiai gali trunkti 1-2 dienas. Paskui pasireiškia ryškesni simptomai, būdingi tik tam tikrai infekcinei ligai. Daugeliui infekcinių ligų būdinga kvėpavimo takų ir akių junginės uždegimo (kataro) reiškiniai, kartu prasideda sloga, vaikas kosti, čiaudo, jam teka ašaros, užkimsta balsas. Sergant skarlatina ir difterija, būna žiočių uždegimas (paraudimas ir apnaša). Sergant kiaulyte, paburksta paausinės liaukos. Sergant meningitu, atsiranda nervų sistemos pažeidimo požymių: sprando raumenų sustirimas (vaikas negali palenkti galvos prie krūtinės), traukuliai, sąmonės sutrikimai. Vaikų infekcinės ligos gali pakenkti plaučiams, jos dažniausiai kyla tais atvejais, kai yra komplikacijų, ar per vėlai kreipiamasi medicinos pagalbos, o taip pat, kai nesilaikoma lovos režimo. Anksti nustačius vaiko infekcinę ligą ir laiku pradėjus gydyti, paprastai komplikacijų išvengiama.

Labai svarbu tinkamai prižiūrėti sergantį vaiką. Kūdikiams reikia laiku keisti vystyklus ir suteptus rūbelius, apiplauti šiltu vandeniu. Taip pat vaiką reikėtų dažnai girdyti. Jei džiūsta lūpos, jas reikia patepti vazelinu, mažo vaiko burna drėkinama virintu vandeniu arba atšaldyta arbata. Reikia žiūrėti, kad būtų švari nosis: vyresni vaikai turi turėti sausas nosines, jaunesniems, iš nosies išvalomos gleivės ir sukietėjusios išskyros. Sergantiems vaikams taip pat reikia gryno oro, todėl patalpą, reikia sistemingai vėdinti (šaltu metų laiku šiltai apklojant vaiką, kad jis neperšaltų) , o sergant kai kuriomis ligomis (kokliušu, vėjaraupiais), nukritus temperatūrai, naudinga pasivaikščioti gryname ore. Reikia saugoti kitus vaikus nuo kontaktų su sergančiu vaiku. Didele reikšmę turi tinkamas maitinimas. Maistas turi būti lengvas, kokybiškas, vitaminingas, todėl į dietą įtraukiama šviežios daržovės, vaisiai, uogos. Jei pažeista burna, žiotys, ryklė, sergančius vaikus reikia maitinti daugiausia skystu arba pusiau skystu maistu, nes kietas maistas gali suerzinti uždegimo apimtas gleivines.

Pasveikus vaikui, patalpa, kurioje jis gulėjo, tinkamai išvėdinama. Reikia gerai išvėdinti čiužinį, ant kurio gulėjo sergantis vaikas, taip pat pagalvę ir antklodę. Sergantys vaikai gali užkrėsti aplinkinius. Kad nesusirgtų aplinkiniai, susirgusį vaiką rekomenduotina guldyti atskirame kambaryje arba atitverti uždangalu (paklode), naudoti atskirus indus, rankšluostį, žaislus. Sergančio vaiko indus reikia plauti atskirai, o dezinfekuojama, virinant keletą minučių verdančiame vandenyje. Sergantiems vaikams, negalima lankyti vaikų darželio ar mokyklos.