Kampilobakteriozė

Kampilobakteriozė

Vaikų ir kūdikių kampilobakteriozė

Kampilobakteriozė yra bakterinė infekcija, kuri paprastai perduodama per užterštą maistą ar vandenį. Ji gali užkrėsti virškinamąjį traktą ir sukelti viduriavimą, karščiavimą bei spazmus. Pastovi rankų higiena, plovimas, teisingai termiškai apdorotas maistas padės išvengti kampilobakteriozės. Kitu atveju gali prireikti ir gydymo antibiotikais. Kampilobakterioze užsikrečia per 2 mln. žmonių kiekvienais metais visame pasaulyje. Kampilobakteriozė yra viena pagrindinių su maistu plintančių bei viduriavimą sukeliančių ligų. Ja dažniausiai suserga kūdikiai, paaugliai ar jauni suaugusieji.

Vaikų ir kūdikių kampilobakteriozės priežastys

Campylobacter bakterija randama daugelio laukinių bei naminių gyvūnų žarnyne. Bakterijos plinta per išmatas, kai naudojamas netinkamai termiškai apdorotas maistas, mėsa (ypač vištiena), vanduo iš užterštų vandens telkinių bei pieno produktai, kurie nebuvo pasterizuoti.

Bakterijos gali būti perduodamos nuo žmogaus žmogui, esant kontaktui su užsikrėtusiųjų fekalijomis, kūdikių sauskelnėmis. Naminiai gyvūnai taip pat gali perduoti kampilobakteriozės infekciją. Be to, dažniau suserga jauni pacientai, turintys lėtinių ligų ar silpną imuninę sistemą. Retais atvejais, kampilobakteriozė gali sukelti Džiuliano Bare sindromą.

Vaikų ir kūdikių kampilobakteriozės simptomai

Simptomai atsiranda praėjus 1-7 dienoms nuo bakterijos patekimo į organizmą. Karščiavimas, pilvo spazmai, lengvas ar sunkus viduriavimas – tai pagrindiniai kampilobakteriozės simptomai. Viduriavimas gali sukelti dehidrataciją. Tai turi būti atidžiai stebima. Dehidratacijos ženklai yra: troškulys, dirglumas, nerimas, mieguistumas, apsiblaususios akys, sausa burna, liežuvis, sausa oda, nenoras šlapintis, sausi vystyklai kūdikiams.

Kampilobakteriozės atveju viduriavimo pradžia yra vandeninga, vėliau gali pasirodyti kraujo, gleivių. Kartais pilvo skausmai būna svarbesnis simptomas, nei viduriavimas, todėl  infekcija kartais sumaišoma su apendicitu ar kasos problemomis.

Vaikų ir kūdikių kampilobakteriozės prevencija

Kampilobakteriozės galima išvengti, naudojant švarų, termiškai apdorotą vandenį bei geriant pasterizuotą pieną. Venkite gerti upelių ar šaltinių vandenį. Ypač, jei netoliese ganomi gyvuliai.

Mėsoje bakterijos žūsta, ją termiškai apdorojant. Kai ruošiate maistą, prieš ir po kontakto su žalia mėsa, ypač paukštiena, kruopščiai nusiplaukite rankas. Taip pat nuplaukite ir pjaustymo lentas, stalviršius ir indus, kurie turėjo kontaktą su žalia mėsa.

Kai jūsų šeimos narys viduriuoja, būtinai nusiplaukite rankas, įleisdami kitus žmones į namus ar tvarkydami maistą. Reiktų išdezinfekuoti tualetą po to, kai juo naudojosi sergantis žmogus. Jei viduriuoja jūsų katė ar šuo, dažniau plaukite rankas bei pasitarkite su savo veterinarijos gydytoju.

Vaikų ir kūdikių kampilobakteriozės diagnozė

Kampilobakteriozės diagnozė nustatoma tik laboratorijoje ištyrus išmatas. Taip pat reikalingi ir kiti tyrimai, ypač jei išmatose atsiranda kraujo. Jei įtariama bakteriemija (bakterijų būvimas kraujyje), būtina ištirti kraują.

Vaikų ir kūdikių kampilobakteriozės gydymas

Daugelis vaikų, susirgę kampilobakterioze, pasveiksta be vaistų. Jei vaikas labai jaunas ir simptomai sunkūs, gydytojas gali skirti antibiotikų. Juos reikia vartoti tiksliai pagal gydytojo nustatytą intensyvumą. Nereikėtų vartoti nereceptinių, viduriavimą stabdančių, vaistų, nepasitarus su gydytoju.

Paskyrus gydymą, jei nėra jokių dehidratacijos požymių, kampilobakteriozė gydoma namuose. Kad neprasidėtų dehidratacija, sergantysis turėtų gerti daug skysčių. Vaikų, kurie viduriuoja lengvai, mityba turėtų būti normali. Vaisių sulčių bei gaiviųjų gėrimų patartina vengti, nes tai gali padidinti viduriavimą. Kampilobakterioze sergančių kūdikių maitinimas krūtimi neturėtų būti nutrauktas per visą ligos laikotarpį. Viduriavimas paprastai liaujasi per 2-5 dienas.

Visiškai pasveikstama maždaug per savaitę, tačiau 20 % atvejų viduriavimas gali užtrukti arba pasikartoti.

Kada skambinti gydytojui

Skambinkite savo gydytojui, jei vaikas viduriuodamas kraujuoja, vemia, yra bet kokių dehidratacijos požymių, yra pilvo skausmai, aukšta temperatūra.