Spalinės

Spalinės

Spalinės (Enterobiozė)

Spalinės (arba dar kitaip vadinama enterobiozė ar enterobiazė) yra spalinių Enterobius vermicularis kirmėlių sukelta žarnyno infekcija. Spalinės parazituoja storojoje žarnoje. Patelės vakarais ir naktimis iššliaužia iš tiesiosios žarnos ir ant išangės odos deda kiaušinėlius. Ligos simptomai dažniausiai pasireiškia kaip išeinamosios angos srities niežulys. Spalinės gyvena apie 2,5 mėnesio, be to patelės per dieną padeda apie 10 000 kiaušinėlių.

Kaip užsikrečiama enterobioze?

Enterobiozės paplitimas priklauso ne tik nuo klimato, bet ir nuo sanitarinių-higieninių sąlygų. Spalinės – labiausiai paplitusi parazitinė liga pasaulyje, ypatingai vidutinio klimato juostos šalyse. Manoma, kad enterobioze pasaulyje kasmet vidutiniškai serga apie 500 mln. žmonių. Europos sąjungos šalyse vaikų sergamumas siekia iki 70 %. Spalinės plinta šeimose ir vaikų susibūrimo vietose (darželiuose, mokyklose) tiesioginio kontakto būdu (čiulpiant nešvarių rankų pirštus) arba netiesioginiu būdų per rūbus, žaislus ir kitus daiktus. Enterobioze labiau užsikrečia pradinių klasių mokiniai ir ikimokyklinio amžiaus vaikai, tačiau šia liga serga ir suaugusieji.

Kaip spalinės plinta organizme?

Enterobioze susergama prarijus subrendusių kiaušinėlių, kurie patenka į žarnas. Iš kiaušinėlių išsilaisvinusios lervutės migruoja po žarnyną, kur jos subręsta. Jau 5 savaitę po patekimo į organizmą naktimis patelės pradeda dėti išangės srityje kiaušinėlius. Kartais jos nušliaužia į lytinius organus, makštį, net į kiaušintakius. Spalinės išskiria dirginančias medžiagas, kurių sudėtyje yra lakiųjų riebiųjų ir skruzdžių rūgščių, sukeliančių stiprų išangės ir lytinių organų niežėjimą.  Nekeisdami šeimininko kiaušinėliai subręsta per 6 valandas, o pasikasius išangės sritį bei su užkrėstais pirštais patekus kiaušinėlių į burną, spalinės ciklas kartojasi. Suaugusios kirmėlės gali migruoti ir į kitas kūno vietas. Dažniausiai spalinės migruoja į lytinius takus, pilvo ertmę.

Spalinės simptomai

Ligos pradžios periodas yra 2-4 savaitės. Daugelis sergančių enterobioze simptomų nejaučia. Jei vis dėlto jaučiami ligos simptomai, jie pasireiškia pilvo skausmu, gali padažnėti tuštinimasis, pykinimas, kartais vemiama. Kirmėlėms subrendus bei pradėjus šalintis per išeinamąją angą (maždaug 30 dienų po užsikrėtimo), kamuoja stiprus išeinamosios angos, tarpvietės, lytinių organų niežulys miego metu, sutrikęs miegas. Dėl spalinės sukelto niežulio prastai išsimiegama, atsiranda irzlumas, nervingamas, sumažėja darbingumas. Spalinės savo smailiuoju kūno galu traumuoja žarnos gleivinę, beto, į pažeistą vietą gali patekti ir bakterinė infekcija. Nors ir retai, tačiau spalinės gali sukelti rimtų komplikacijų. Susikaupusios aklosios žarnos ataugoje, jos gali sukelti apendicitą. Kartais jos nušliaužia į lytinius organus, makštį, net į kiaušintakius bei sukelia šių organų uždegimus. Spalines išskiria dirginančias medžiagas, kurių sudėtyje yra lakiųjų riebiųjų ir skruzdžių rūgščių, sukeliančių stiprų išangės ir lytinių organų niežėjimą. Spalinių išskiriamos cheminės medžiagos gali sukelti alergines reakcija bei odos bėrimą. Be to, kaskart kasant odą, ji dažnai pažeidžiama, todėl gali prasidėti bakterijų sukelti odos ir išorinių lytinių organų uždegimai. Vaikams spalinės gali sukelti mažakraujystę, sutrikdyti fizinį bei protinį vystymąsį, susilpninti organizmo imunitetą.

Spalinės diagnozavimas

Enterobiozę galima įtarti, esant ligos simptomams. Ligos sukelėlėjas nustatomas, mikroskopiškai tiriant analinės angos raukšlių nuograndas, kuriose randama spalinių kiaušinių. Diagnozuojant ligą, mėginys iš išangės srities paimamas anksti ryte prieš rytinį tualetą. Išmatose kiaušinių randama gana retai.

Spalinės gydymas

Gydanyt enterobiozę, svarbiausia higiena. Apsisaugant nuo pakartotinų kiaušinėlių patekimo, sėdmenys ir išangė rytais turi būti tinkamai nuplauti su muilu. Tokiu būdu pašalinami ligos sukėlėjo naktį palikti kiaušinėliai, be to, apsaugome tiek save, tiek ir aplinkinius. Sergant bent vienam šeimos nariui, vienu metu rekomenduotina gydytis visiems šeimos nariams. Svarbu ne mažiau, kaip 2,5 mėn., griežtai laikytis higienos taisyklių. Gydant medikamentais pirmo pasirinkimo vaistai yra mebendazolis ir albendazolis. Kaip alternatyva naudojamas pirantelio pamoatas.

  • Mebendazolis
    • Mebendazolio vartojama 100 mg vieną kartą. Kursas kartojamas po 2 savaičių.
  • Albendazolis
    • 400 mg albendazolio vartojama tik vieną kartą. Kursas kartojamas po 2 savaičių. Vaikams iki 2 metų amžiaus albendazolio vartojama 200 mg. Kursas kartojamas po 2 savaičių.
  • Pirantelio pamoatas
    • Piranteli vartojama vieną kartą. Vienkartinė dozė yra 11 mg/kg (didžiausia pirantelio pamoato paros dozė neturėtų viršyti 1 gramo). Vaisto kursas kartojamas po 2 ir 4 savaičių.

Baigus medikamentų gydymo kursą, ligos diagnozė kartojama (praėjus 2 savaitėms ir mėnesiui), nustatant, ar enterobioze neužsikrėsta pakartotinai.

Apsauga nuo spalinės

Apsisaugant nuo spalinės svarbiausia tinkama higiena. Rekomenduojama:

  • Trumpai nukarpyti nagus, kad besikasant naktimis nepažeisti odos (į pažeistą vietą gali patekti ir bakterinė infekcija).
  • Prieš kiekvieną valgį kruopščiai plauti rankas su muilu.
  • Miegoti su uždaromis kelnaitėmis, kurios kasdien keičiamos ir lyginamos karšta laidyne.
  • Kasdien su muilu kruopščiai plauti sėdmenis, išeinamosios angos ir tarpvietės sritį, lytinius organus ir rankas.
  • Didesnius ir mažesnius vaikus, mokyti plautis rankas, pasinaudojus tualetu, prieš valgį ar maisto ruošimą, trumpai karpyti nagus ir neleisti jų nekramtyti.
  • Esant galimybei, dezinfekuoti vaikų žaislus. Tam tikslui tinka nuplauti, išskalbti vaikų žaislus su vandeniu ir muilu. Jei žaislų negalima išskalbti, reikėtų juos lauke išpurtyti, nuvalyti ar palikti saulėtoje vietoje.