Rizikos faktoriai lemiantys moterų šlapimo takų infekciją

Rizikos faktoriai lemiantys moterų šlapimo takų infekciją

Rizikos faktoriai, lemiantys moterų šlapimo takų infekciją

Po gripo ir peršalimo šlapimo takų infekcijos (ŠTI) yra dažniausias sveikatos nusiskundimas tarp moterų jų vaisingumo metais. ŠTI-jos yra žymiai labiau paplitusios tarp moterų, nei tarp vyrų. ŠTI išsivysto daugumai moterų tam tikru jų gyvenimo laikotarpiu, ir daugeliui ji pasikartoja.

Moters šlapimo takų struktūra

Didesnė rizika moterims susirgti ŠTI labiausiai priklauso nuo moters šlaplės trumpumo, kuri yra 3,8 cm, lyginant su 20,3 cm vyrų atveju. Moters ir vyro šlapimo takai yra panašūs, išskyrus šlaplės ilgį. Dėl šlaplės trumpumo, bakterijos lengviau plinta makštyje, sukeldamos ŠTI.

Lytinė elgsena

Dažnas lytinis aktyvumas yra svarbiausias šlapimo takų infekcijos rizikos faktorius tarp jaunesnių moterų. Beveik 80% visų šlapimo takų infekcijų tarp moterų iki menopauzės pasireiškia per 24 valandas po lytinių santykių. ŠTI labai retos tarp moterų, besilaikančių celibato. Tačiau ŠTI NĖRA lytiniu keliu plintanti infekcija.

Apskritai, pats fizinis lytinių santykių aktas sukuria sąlygas, didinančias imlumą ŠTI bakterijoms, kartu su tam tikrais faktoriais, didinančiais riziką. Pavyzdžiui, moterys, turinčios lytinius santykius pirmąsyk arba intensyvius ar dažnus lytinius santykius, rizikuoja patirti būklę, vadinamą „medaus mėnesio cistitu“.

Tam tikros kontraceptikų rūšys taip pat gali padidinti ŠTI riziką. ŠTI išsivystymas ypač tikėtinas moterims, naudojančioms diafragmas. Diafragmos spyruoklė – žiedas gali užgauti sritį šalia šlapimo pūslės, dėl ko ji tampa imli bakterijoms. Spermicidinės putos ar želė, naudojami kartu su diafragmomis, bei spermicidu padengti prezervatyvai taip pat didina imlumą ŠTI-joms. Dauguma spermicidų turi nonoksinolio-9, kuris taip pat susijęs su išaugusia ŠTI rizika.

Nėštumas

Nėščios moters organizme esant besimptomei šlapimo takų infekcijai, padidėja inkstų infekcijos rizika, kuri gali sukelti pirmalaikį gimdymą ir kitas sunkias nėštumo komplikacijas. Todėl nėščios moterys turėtų būti tikrinamos ir gydomos nuo besimptomės ŠTI. Inkstų infekcija labiau tikėtina nėščioms moterims, nes besiplečianti gimda spaudžia šlapimtakius ir šlapimo pūslę. Tai sąlygoja šlapimo patekimą atgal į inkstus, dėl ko išauga bakterinės infekcijos rizika.

Menopauzė

Tiek simptominių, tiek besimptomių ŠTI-jų rizika aukštesnė tarp moterų po menopauzės. Tai visų pirma susiję su estrogenų sumažėjimu, dėl ko plonėja šlapimo takų sienelės ir mažėja jų galimybės priešintis bakterijoms. Estrogenų netekimas taip pat gali sumažinti tam tikrus imuninius faktorius makštyje, kurie padeda užkirsti kelią E. coli prikibimui prie makšties ląstelių. Kai kurioms moterims vietinė estrogenų terapija padeda atkurti gerąsias bakterijas ir sumažina ŠTI-jų pasikartojimo riziką. (Oralinė pakaitinė hormonų terapija neveiksminga ŠTI-jų atveju.)

Kitos su senėjimu susijusios šlapiminės būklės, tokios, kaip šlapimo nelaikymas, gali padidinti šlapimo takų infekcijų pasikartojimo riziką.

Alergijos

Didesnė ŠTI-ų rizika yra moterims, kurių oda alergiška muilui, makšties kremui, vonios putų ingredientams ar kitoms cheminėms medžiagoms, naudojamoms lytinių organų srityje. Tokiais atvejais alergijos gali sukelti nedidelius sužalojimus, per kuriuos gali patekti bakterijos.

Antibiotikų vartojimas

Antibiotikai kartu su žalingomis bakterijomis gali pašalinti laktobacilas, apsaugines bakterijas. Tai gali sąlygoti itin greitą E. coli gausėjimą makštyje.