Peršalimas ar Gripas?
Daugelis žmonių painioja peršalimą ir gripą? Atskirti šiuos negalavimus labai svarbu, kadangi, vartojant netinkamus medikamentus, kyla grėsmė sulaukti pakartotinių susirgimų ar net rimtų komplikacijų. Peršalimui ir gripui būdingi panašūs klinikiniai simptomai, tokie kaip gerklės skausmas, sloga, silpnumas, kosulys, be to, abiejų ligų kilmė yra virusinė. Tačiau gripas ir peršalimas tai skirtingos ligos, tad skiriasi ir jų gydymo būdai.
Pagrindinis skirtumas tarp gripo ir peršalimo yra karščiavimas!!!
Peršalus karščiavimas yra nežymūs. Tuo tarpu sergant gripu temperatūra dažniausiai pakyla daugiau nei 38 °C. Gripas užpuola staiga: vargina stiprus viso kūno silpnumas, jaučiami sąnarių ir raumenų, akių obuolių ir galvos skausmai, sumažėja apetitas. Šie simptomai intensyviausi dvi tris pirmas dienas, o pati liga, jei neatsiranda komplikacijų, trunka 5-7 dienas.
Peršalimo simptomai atsiranda pamažu. Pirmiausia liga pasireiškia nežymiu gerklės skausmu, gali atsirasti sloga, čiaudulys, užgulti nosis, kosulys, bendras silpnumas. Gali pakilti kūno temperatūra, tačiau ji būna žema, nėra šaltkrėčio, taip pat retai jaučiamas raumenų ir kaulų skausmas, išlieka normalus apetitas. Peršalimas, jei neatsiranda komplikacijų, praeina per 5-7 dienas.
Dažniausiai gripo ir peršalimo ligų gydymas yra panašus. Susirgus gripu rekomenduojamas lovos režimas, o sergant gripu ir peršalus – vartoti daug skysčių. Ypač tinka įvairios arbatos (aviečių, čiobrelių), rekomenduojama jas gerti šiltas. Skirtingai nei peršalimas, gripas yra daug rimtesnė liga, gresianti komplikacijomis, tokiomis kaip bronchitas, virusinis plaučių uždegimas, otitas, laringitas, virusinė pneumonija. Be to, gripas pavojingas sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, astma ir gali pabloginti šių lėtinių ligų eigą. Taip pat ši liga yra lengvai užkrečiama. Dėl to vos atsiradus gripo simptomams rekomenduojamas skubus gydymas. Gripas gali būti gydomas antivirusiniais vaistais, natūralios kilmės ir homeopatiniais antivirusiniais preparatais. Norint išvengti peršalimo ligų, labai svarbu didinti organizmo atsparumą aplinkos veiksniams, t. y. sustiprinti imuninę sistemą. Tai ypač svarbu lėtinėmis ligomis sergantiems žmonėms. Racionalus gyvenimo būdas – pilnavertė mityba, tinkamas fizinis krūvis, pakankamas miegas, švarus oras yra būtent tos priemonės, kurios stiprina organizmo atsparumą.
- Peršalus ar sergant gripu svarbu vartoti pakankamai vitaminų A, C, E ir D. Taip pat rekomenduojama valgyti daug vaisių turtingų vitaminais (citrinos, kivi ir pan.).
- Sezoniniai pokyčiai ir šalčiai turės mažiau įtakos sveikatai, jei organizme pakaks cinko, seleno, kalcio ir kitų mikroelementų. Kava, alkoholis, rūkymas, badavimas, nepakankama mityba, antsvoris silpnina organizmo atsparumą.
- Peršalimo ligų galima išvengti laikantis bendrųjų profilaktikos rekomendacijų: reikėtų vengti kontakto su sergančiuoju, kosint ar čiaudint prisidengti veidą, plauti rankas, vengti didesnių žmonių susibūrimo vietų.