Kas yra infekcinis konjunktyvitas?
Infekcinis konjunktyvitas yra akies junginės, dengiančios voko vidinį paviršių ir priekinę akies obuolio dalį, uždegimas. Akies obuolys parausta, akys traiškanoja, ašaroja, bijo šviesos, karščiuoja, jas graužia. Konjunktyvitas yra ūminis ir lėtinis.
Ūminis infekcinis konjunktyvitas
Ūminį konjunktyvitą paprastai sukelia patogeniniai mikrobai (kai kada difterijos arba gonorėjos sukėlėjai) ir virusai. Liga vystosi greitai, atsiranda pūlingų išskyrų, kurios teka tarp vokų ir suklijuoja blakstienas. Ligonis rytą gali atsimerkti, tik praplovus akis. Ūmus konjunktyvitas iš pradžių atsiranda vienoje akyje, o greitai ir antroje. Sergantis asmuo skundžiasi, kad jiems skauda akis, niežti, junta svetimkūnį, akis paraudusi, ašaroja, atsiranda gausių išskyrų (traiškanų). Kai kada junginėje būna nedidelių kraujosrūvų. Paprastai pažeidžiamos abi akys. Liga trunka vidutiniškai 2-4 savaites.
Infekcija gali patekti į akis nuo nešvarių rankų, nešvaraus rankšluosčio, nosinės. Ūminis konjunktyvitas gali greitai išplisti mokyklose, vaikų lopšeliuose, jeigu susirgęs vaikas nebus tuoj pat izoliuotas. Pasirodžius pirmiesiems ligos požymiams, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją. Gydant ūminį infekcinį konjunktyvitą, efektyviausios yra antibakterinės gydymo priemonės. Ant akių negalima dėti tvarsčio, kad nesusidarytų palankios sąlygos mikroorganizmams ir ligai plisti į rageną. Labai svarbu laikytis tinkamų asmeninės higienos taisyklių.
Lėtinis infekcinis konjunktyvitas
Lėtinio konjunktyvito eiga yra ilgesnė ir pastovesnė, uždegimas silpnesnis. Ligą sukelia dūmai ir blogai vėdinamų patalpų dulkės, kai kurie bendri organizmo negalavimai, mitybos režimo nesilaikymas. Lėtiniu konjunktyvitu taip pat serga neprimatantys žmonės, jeigu jie nenešioja akinių.