Dėmėtosios šiltinės simptomai

Dėmėtosios šiltinės simptomai

Dėmėtosios šiltinės simptomai

Pirmieji dėmėtosios šiltinės simptomai pasireiškia 6-23 dieną, (dažniausiai per pirmąsias dvi savaites). Liga dažniausiai prasideda ūmiai: krečia šaltis, stiprėja galvos skausmas, greitai didėja temperatūra, jau 2-3-ą dieną ji būna 39-40°C ir tokia laikosi 8-12 dienų. Žmogus skundžiasi galvos skausmu, bendru silpnumu ir nemiga. Taip pat sergant veidas paburksta, skruostai parausta, akių kraujagyslės išryškėja, akys parausta bei blizga. Žmogus atrodo lyg ką tik išėjęs iš pirties arba išgėręs vyno.  Jau, 3-4-ą ligos dieną pastebima, kad net lengvai, ar švelniai sugnybus odą, stipriau užveržus arba pabraukus per odą bet kokiu daiktu, susidaro kraujosruvos. Ligos metu žmogaus psichiškai susijaudinęs, tai pat neramumas. Jei liga sunkesnė, gana  anksti atsiranda liežuvio pakitimų, jis sausokas, padengtas apnašomis, matyti jo sustingimas ir sumažėjęs paslankumas. Kartais, sergant dėmėtąją šiltine žmogus neaiškiai kalba. Be to, prieš pat bėrimą dažnai būna sprando raumenų stingimas, nejudrumas. Susijaudinimas, nemiga ir įkyrūs sapnai dažnai pereina į sąmonės sutrikimą ir gali peraugti į kliedėjimą. Tai tifinės būklės sindromas (daugiau apie “tifinę” būklę galima sužinoti čia).

Dadažniausiai 5-ą, rečiau 4-ą arba 6-ą ligos dieną atsiranda odos bėrimas, kuris išryškėja esant didelei temperatū­rai (39—40°C). Bėrimas iš pradžių neaiškus, smulkus, žirnio dydžio, standus, įvairiai atrodantis, liemens ir krūtinės šonuose, nugaroje ir rankų sulenkimuose. Greitai atsiranda nuo aguonos iki lęšio grūdo dydžio, dažnai pailgos formos. Jos neiškilusios virš odos ir paspaudus neišnyksta, primena blusų sukandžiojimus. Tik veido oda nebūna išberta. Pasirodžius bėrimui, pasunkėja bendra organizmo būklė, sutrinka sąmonė, žmogus pasidaro neramus ir kliedi, išryškėja į meningitą panašių simptomų (sprando raumenų sumažėjęs paslankumas ir judrumas, sustiprėja sausgyslių refleksai, galūnių nevalingas drebėjimas).

Antrąją ligos savaitę, 8-10-12-ą dieną, temperatūra pradeda ženkliai mažėti, bėrimas blunka ir išnyksta tam tikram laikui palikdamas vos pastebimą pig­mentaciją ir pleiskanojimą. Gerėja savijauta, miegas ir ape­titas. Prasideda sveikimo periodas. Atsigaunama per 12-14 dienų.

Dėmėtosios šiltinės komplikacijos

Komplikacijos pasitaiko, jei liga sunki, bei individams, kurių imunitetas nusilpęs (ypač pagyvenusiems žmonėms, sergantiems ŽIV). Komplikacijos sukelia plaučių uždegimą, širdies raumens uždegimą, širdies ritmo sutrikimą. Retais atvejais laikinai gali susilpnėti klausa (apkurstama).

Dėmėtosios šiltinės ligos baigtis priklauso nuo ligos formos, individo amžiaus ir bend­ros organizmo būklės. Vaikai ir jauni žmonės, sergantys lengvomis ir vidutinio sunkumo formomis, dažniausiai pasveiksta.