Ebola

Ebola

Ebolos hemoraginė karštinė

Tūkstančiai žmonių Afrikoje jau mirė nuo atogrąžų klimatinėje juostoje atsiradusios Ebolos hemoraginės karštinės. Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis tai didžiausias Ebolos viruso protrūkis pasaulyje. Daugelis sveikatos apsaugos įstaigų pasaulyje rūpinasi užsikrėtusiais ir bando užkirsti kelią tolimesniam infekcijos plitimui.

Pastaruoju metu Ebolos viruso plitimas kelia vis didesnį susirūpinimą visuomenėje, tačiau Europoje panikai priežasčių nėra, nes visi asmenys, kuriems yra diagnozuotas Ebolos virusas, yra izoliuoti ir prižiūrimi medicinos specialistų.

Tuo tarpu keliaujantys turėtų vengti vykti į viruso protrūkio zonas. Jei tai yra neišvengiama, turėtumėte imtis visų atsargumo priemonių.

Kas yra Ebola?

Ebola arba Ebolos hemoraginė karštinė yra užkrečiama ir gyvybei labai pavojinga liga, kuri paveikia žmonių ar primatų, tokių, kaip, pvz., gorilų, beždžionių ar šimpanzių, imuninę sistemą. To pasekoje kyla smarkus kraujavimas, išsivysto organų nepakankamumas ir, dažniausiai, ištinka mirtis.

Šios infekcijos pavadinimas kildinamas nuo Ebolos upės, esančios Kongo Demokratinėje Respublikoje (anksčiau Zairas ), kur 1976 m. ji pirmą kartą aptikta paupio kaime. Nuo tada yra kilę keletas mažesnių protrūkių Vakarų Afrikoje, Ugandoje bei Sudane.

Kaip Ebola plinta?

Gydytojai nėra visiškai tikri, kaip Ebolos virusu užsikrėtė pirmieji žmonės. Manoma, jog tai galėjo nutikti kontaktuojant su laukiniais gyvūnais. Gorilos, beždžionės, šikšnosparniai, dygliatriušiai bei antilopės įvardijami galimais viruso nešiotojais.

Ebolos virusą nešiotojai platina skirtingais būdais. Žmonės gali užsikrėsti, apdorodami arba liesdami kraują, šlapimą ar kitus kūno skysčius. Galima užsikrėsti ir tiesioginio kontakto metu, pvz. paspaudus ranką.

Ebola neplinta per maistą ar vandenį. Viruso taip pat negalima perduoti oro lašeliniu ( kaip gripas) būdu.

Ebolos užkrečiamumas

Ebola – užkrečiama infekcija, tačiau plinta kitaip nei, pvz. gripas. Pavojingiausiu virusas tampa, kai infekuotąjį pradeda pykinti. Todėl vietovėse, kur pastebimas viruso protrūkis, tik pradėjus pykinti ar šiaip pasijutus blogai, patariama iškart kviesti greitąją pagalbą ir stengtis išvengti sąlyčio su kitais asmenimis.

Net ir pasveikus, virusas žmogaus kūno skysčiuose  gali išlikti iki kelių savaičių.

Ebolos simptomai

Pirmuosius simptomus žmogus pajaučia praėjus 2-21d. po kontakto su virusu. Nors daugumai pirmieji simptomai pasireiškia per 8-10 dienų.

Pirminiai ligos simptomai yra šie:

  • karščiavimas

  • galvos skausmas

  • sąnarių, raumenų skausmai

  • silpnumas, nuovargis

  • gerklės skausmas

  • drebulys.

Ligai progresuojant, gali atsirasti tokie simptomai:

  • kūno organų ar paviršinis kraujavimas

  • pykinimas, vėmimas

  • viduriavimas

  • odos bėrimas

  • krūtinės, pilvo skausmai

  • sutrikęs kvėpavimas, rijimas.

Vėlesniuose etapuose Ebola virusas gali sukelti smarkų vidinį kraujavimą, šoką, komą ar organų nepakankamumą. Mirtis paprastai ištinka nuo per žemo kraujospūdžio.

Ebolos diagnozė

Ankstyva ir tiksli Ebolos diagnozė padeda užkirsti kelią ligos plitimui. Tačiau yra daug ligų, kurių simptomai yra labai panašūs į Ebolos. Tai sunkina greitą ligos diagnozavimą.

Jei asmuo yra buvęs viruso paveiktoje teritorijoje ir jam prasidėjo Ebola simptomai, būtina nedelsiant jį izoliuoti nuo aplinkinių. Jo priežiūra turi rūpintis specialiai apmokytas personalas, dėvintis atitinkamą apsaugos įrangą.

Ligoniui daromi kraujo, kepenų funkcionalumo bei kiti tyrimai, kurie padeda tiksliai identifikuoti virusą. Visi viruso testai siunčiami į specializuotas laboratorijas, kur tyrimai gali užtrukti iki kelių savaičių.

Ebolos gydymas

Dauguma Ebolos virusu užsikrėtusių žmonių gydomi intensyvaus režimo įstaigose. Gydymą apima kraujo perpylimai, kurie kompensuoja kraujo spaudimo kritimą, simptomų bei komplikacijų gydymas. Visą gydymo laikotarpį pacientai, siekiant užkirsti kelią ligos plitimui, turi būti izoliuoti.

Dauguma gydymo priemonių yra išbandytos su gyvūnais. Jos dažniausiai yra veiksmingos. Deja, nėra oficialiai patvirtinta, jog jos tinkamos žmonėms.

Prevencija

Nėra dar išrasta vakcinos nuo Ebolos viruso. Antra vertus, sunku užkirsti kelią ligai, kai gydytojai nėra visiškai įsitikinę dėl jos priežasties.

Geriausias būdas išvengti infekcijos, tai nevykti į protrūkio zonas. Keliaujantys į Afriką, ypač Vakarų Afriką, pirmiausiai turėtų pasidomėti informacija, pateikta adresu http://www.cdc.gov/vhf/ebola/outbreaks/history/distribution-map.html, kur galima rasti infekcijos paplitimo žemėlapį.

Tie, kurie turi vykti į protrūkio apimtas šalis, dažnai turi plauti rankas, vengti kontaktų su užsikrėtusiais žmonėmis, nevalgyti laukinių gyvūnų mėsos. Dirbantys su Ebola užsikrėtusiais pacientais, nuo galvos iki kojų turi dėvėti apsauginius drabužius.

Visos sveikatos apsaugos priemonės turi būti skirtos Ebola virusu užsikrėtusių žmonių izoliavimui  bei gydymui. Visa medicininė įranga turi būti atitinkamai sterilizuota. Mirus pacientui, jo palaikai taip pat turi būti palaidoti, laikantis visų atsargumo priemonių.

Ebola yra viena kruviniausių dabar žmonijai žinomų ligų, kur kiekviena sėkmė yra agresyvaus gydymo bei eksperimentų išdava. Tikėkimės, jog mokslininkams  pavyks išrasti  vakciną, kurios dėka Ebolos virusą pamiršime kaip raupus.