Jersiniozė

Jersiniozė

Jersiniozė

Žarnyno jersiniozė — tai jersinijų sukeliama ūminė žarnyno liga, pasireiškianti plonosios ir storosios žarnos uždegimu, alergijos reiškiniais, karščiavimu. Liga paplitusi visoje Europoje, Japonijoje, Šiaurės bei Pietų Amerikoje. Dažniausiai šia liga serga vaikai ir kūdikiai.

Kaip užsikrečiama jersinioze?

Jersiniozės infekcijos šaltinis yra graužikai, naminiai ir laukiniai gyvūnai, paukščiai, žuvys, moliuskai.  Užkrato šaltinis gali būti ir užsikrėtęs žmogus. Jersiniozė plinta per užkrėstus maisto produktus, mėsą, pieną, žalias, daržoves, vaisius ir vandenį. Vaikų darželiuose liga gali plisti per buitinį kontaktą. Beto liga užsikrečiama ir ligoninėje (nuo personalo bei ligonių). Lietuvoje dažniausiai užsikrečiama per mėsą (kiauliena) bei daržoves. Daugiausia sergama spalio-balandžio mėnesiais. Pasitaiko atsitiktinių ir grupinių (šeiminių) susirgimų ir net stambių protrūkių.

Jersiniozės simptomai

Ligos pradžia trunka 1-4 dienas. Jersiniozės simptomai gali pasireikšti labai skirtingai. Dažniausiai prasideda ūmiai, krečia šaltis, skauda galvą, raumenis, sąnarius. Temperatūra pakyla iki 38—39 °C ir laikosi 1-7 dienas, rečiau ilgesnį laiką. Sergant jersinioze jaučiamas pykinimas, vėmaima, viduriuojama, skaudą dešinę pilvo pusę, pasireiškia bėrimas (liemens ir galūnių), akių junginės uždegimas. Liežuvis iš pradžių apsitraukia apnašomis, vėliau nusivalo ir pasidaro „avietinis”. Apčiupinėjus pilvą, skauda dešiniojoje apatinėje srityje, neretai galima apčiuopti padidėjusius limfmazgius, kepenis ir blužnį.

Jersiniozės diagnozavimas

Jersiniozės simptomai dalinai panašūs į salmoneliozės, vidurių šiltinės, paratifo, šigeliozės, apendicito. Bakteriologiniam ligos nustatymui pasėliui imamos išmatos, kraujas, šlapimas. Šis tyrimas užtrunka dvi savaites, be to, rezultatai ne visada patikimi. Jersiniozės diagnozavimui taip pat galima naudoti serologinius nustatymo metodus.

Jersiniozės gydymas

Jersiniozės gydimui antibiotikai nenaudojami. Išimtis – sunki ligos forma bei imunodeficitą turintys asmenys. Rekomenduojama taisyklinga dieta, vengiant skaidulinių maisto produktų. Taip pat dietai tinka lengvai virškinami, vitaminingi produktai. Sunki jersiniozės ligos forma gydoma ciprofloksacinu. Netoleruojant ciprofloksacino ar esant žymių vaisto nepageidaujamo poveikio reiškinių (pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, kartais gali sutrikti pusiausvyra, atsirasti mieguistumas, depresija, kraujuoti iš nosies), jarsiniozės gydymui galima naudoti doksicikliną ar trimetoprimą-sulfametoksazolį.

  • Ciprofloksacinas
    • Ciprofloksacino 250-500 mg geriama du kartus per parą. Gydymo trukmė 5-7 dienas. 

Alternatyva ciprofloksacinui, gydant žarnyno jersiniozę:

  • Doksiciklinas
    • 100 mg doksiciklino geriama du kartus per parą pirmą dieną. Vėliau dozė sumažinama iki 100 mg vieną kartą paroje.
  • Trimetoprimas-sulfametoksazolis
    • 480 mg geriama du kartus per parą.

Sunkios ligos formos taip pat gydomos leidžiant ciprofloksaciną, gentamiciną ar ceftriaksoną į veną. Be to, nustojus karščiuoti, antibiotikai naudojami keliomis dienomis ilgiau.

Kaip apsisaugoti nuo jersiniozės?

Tinkamiausias būdas apsisaugoti nuo jersiniozės yra geros sanitarinės ir higieninės sąlygos. Kadangi ligą platina griaužikai, būtina apsaugoti maisto produktus (ypatingai šakniavaisius), laikomus sandėlyje. Radus nugaišusių graužikų, būtina patalpą dezinfekuoti. Taip pat, jei užsikrėsta nuo kito indvido, būtina jį identifikuoti. Kartais dėl aplinkybių (ligoninė, darželis) tai padaryti sunku.

Susiję straipsniai: