Vaikų difterija – ar tavo vaikas tikrai saugus?
Difterija – tai ūminė, labai lengvai plintanti, bakterinė infekcija. Dažniausiai ja serga vaikai iki 5 metų ir pagyvenę (60 metų amžiaus ir vyresni) žmonės. Rizikos grupei priskiriami ir asmenys, kurių mityba yra nepilnavertė, kurie gyvena antisanitarinėmis sąlygomis, bei tie, kurie nėra paskiepyti nuo šios ligos.
Difterija retai sutinkama Europos Sąjungos šalyse. Dažniau ji paplitusi besivystančiose šalyse, kur kyla vakcinacijos problemų.
Vaikų difterijos simptomai
Ankstyvojoje stadijoje difteriją galima supainioti su gerklės ligomis. Nedidelis karščiavimas ir paburkusios tonzilės gali būti pirminiai šios ligos simptomai.
Dėl toksinų, bakterijų išskiriamų nuodų veikimo, nosies, gerklės ar kvėpavimo takų ertmėje susidaro balkšvos apnašos. Tuo difterija išsiskiria iš kitų, ūmius gerklės skausmus sukeliančių infekcijų. Minėtos apnašos gali sukelti kvėpavimo bei rijimo sutrikimų.
Progresuojant difteriajai gali išryškėti sekantys simptomai:
• Pasunkėja kvėpavimas, rijimas
• Dvejinasi akyse
• Neaiški kalba
• Šoko požymiai (greitas širdies plakimas, prakaitavimas, atsiradęs nerimas, šalta, pabalusi oda)
Kai kuriais atvejais, laiku nepastebėtas difterijos toksinas plinta krauju į kitus organus ir gali sukelti grėsmingų širdies, inkstų ar kitų organų komplikacijų. Toksinas gali sutrikdyti širdies ar inkstų veiklą. Jis taip pat gali paveikti nervinę sistemą, kas sukelia paralyžių. Laiku nediagnozavus ligos, mirtingumas siekia nuo 40 iki 50%.
Kaip apsisaugoti vaiką nuo difterijos
Pilnavertė apsauga nuo difterijos/ stabligės/ kokliušo yra skiepai vaikams (DtaP), paaugliams (Tdap) bei suaugusiųjų revakcinacija (Tdap). Po Tdap vakcinos suaugusiems patartina pakartotinai nuo difterijos/stabligės skiepytis kas 10 metų. Dauguma atvejų difterija suserga žmonės išvis neskiepyti nuo difterijos arba gavę nepilną skiepų kursą.
Tdap vakcina taip pat rekomenduojama nėštukėms antrąjį trimestrą, nepriklausomai nuo to, kada paskutinį kartą moterys buvo paskiepytos.
Skiepų grafikas:
• DtaP vakcinos – 2, 4, ir 6 mėnesių amžiaus;
• Pakartotinis skiepijimas – 12 -18 mėnesių ir nuo 4 iki 6 metų;
• Tdap skiepai – 11-12 metų;
• Toliau profilaktiškai patariama skiepytis kas 10 metų.
Dauguma vaikų lengvai toleruoja vakciną, bet kartais pasireiškia lengvas šalutinis poveikis. Pavyzdžiui – paraudimas, skausmas injekcijos vietoje, nestiprus karščiavimas. Sunkios komplikacijos, kaip, pavyzdžiui, alerginė reakcija pasitaiko retai.
Difterijos užkrečiamumas
Difterija yra labai užkrečiama liga. Užsikrėtusysis ją lengvai gali perduoti čiaudėdamas, kosėdamas ar net besijuokdamas. Infekcija taip pat gali plisti, jei naudojami užsikrėtusio asmens indai, stalo įrankiai.
Žmonės, užsikrėtę difterija, gali nejusti jokių simptomų, bet patys gali užkrėsti kitus. Difterijos inkubacinis periodas (laikas, per kurį užsikrėtęs asmuo suserga ir pasireiškia pirmieji difterijos simptomai) nuo 1 iki 6 dienų.
Vaikų difterijos gydymas
Vaikai ir suaugusieji, susirgę difterija, gydomi ligoninėje. Po to, kai, ištyrus mėginius iš gerklės, patvirtinama diagnozė, asmuo nuo injekcijos gauna specialų antitoksiną. Jis neutralizuoja difterijos toksiną, cirkuliuojantį organizme. Taip pat gydoma antibiotikais, kurie sunaikina likusias difterijos bakterijas.
Kad geriau kvėpuotų, sergančiajam gali tekti ventiliuoti plaučius. Tais atvejais, kai plintantys toksinai pažeidžia širdį, plaučius, inkstus bei centrinę nervų sistemą, pacientams gali prireikti skysčių į veną, deguonies kaukės ar širdies vaistų.
Difterija sergantis asmuo turi būti izoliuotas. Šeimos nariai ar kiti, artimai palaikę ryšį, neskiepyti asmenys turi būti apsaugoti nuo kontakto su pacientu.
Jei diagnozuojama difterija, gydytojas privalo informuoti Sveikatos apsaugos ministeriją. Taip pat imamasi vertinti kontaktavusiųjų su ligoniu asmenų sveikatos būklę, pakartotinai vakcinuojama. Prevenciškai duodama antibiotikų.
Ankstyvoji hospitalizacija leidžia pacientams greičiau pasveikti. Po antibiotikų ir antitoksinų gydymo kurso būtinas lovos režimas (nuo 4 iki 6 savaičių). Jis ypač svarbus, esant miokardo ( širdies raumens) uždegimo rizikai.
Tie, kurie pasveiko, turėtų dar gauti gydymo kursą, užkertantį kelią ligai atsinaujinti, nes pasveikimas negarantuoja imuniteto šiai ligai.
Kada kreiptis į gydytoją
Nedelsiant kreipkitės į gydytoją, jei kas iš jūsų šeimos narių turi difterijos simptomus. Taip pat, jei buvo kontaktuota su sergančiuoju. Labai svarbu įsidėmėti, jog dauguma gerklės ligų nėra difterija. Ypač tose šalyse, kur vykdoma planinė vakcinacija.
Jei nesate tikri, jog jūsų vaikai yra skiepyti nuo difterijos, apsilankykite pas gydytoją. Taip pat rūpinkitės ir savo sveikata, nes tarptautiniai tyrimai rodo, kad didelė dalis suaugusiųjų virš 40 metų amžiaus nėra tinkamai apsaugoti nuo difterijos ir stabligės.