Himenolepidozė
Himenolepidozė (kitaip dar vadinama himenolepiozė ar hemenolepiazė) yra nykštukinio (mažojo) kaspinuočio Hymenolepis nana ar žiurkinio kaspinuočio Hymenolepis diminuta sukelta žarnyno infekcija. Praktikoje labiau paplitusi yra mažojo kaspinuočio sukeliama himenolepidozė. Parazitas gali išprovokuoti pilvo spazmus, diarėją, dirglumą, galvos svaigimą ir retais atvejais traukulius.
Kaip užsikrečiama himenolepidoze?
Parazitas formuojasi be tarpinių šeimininkų. Kaspinuočio kiaušinėliai patenka į žarnas pro virškinimo traktą. Onkosferos įsibrauna į žarnos gaurelius ir per 7 dienas susidaro cisticerkoidai, kurie prisisiurbia prie žarnos sienelės ir per 2-3 savaites iš jų išauga ir subręsta nauji kaspinuočiai. Besivystantis cisticerkoidai suardo žarnos mikrogaurelius, išprovokuodami viduriavimą, bei sutrikusią medžiagų absorbciją. Mažojo ir žiurkinio kaspinuočio užkratas gali būti sergantis himenolepidoze žmogus ar užsikrėtę graužikai, kurie su išmatomis išskiria jau subrendusius kaspinuočio kiaušinėlius. Skirtingai nuo kitų kaspinuočių (kiaulinio bei jautinio kaspinuočio), mažuoju kaspinuočiu galima užsikrėsti nuo užsikrėtusio žmogaus, kuris išskiria su išmatomis parazito kiaušinių. Mažuoju kaspinuočiu dažniau būna užsikrėtę vaikai. Organizme dažniausiai kaspinuočių būna daug (keli tūkstančiai).
Himenolepidozės simptomai
Pradinis ligos periodas yra kelios savaitės. Per šį laikotarpį parazitas pilnai subręsta. Dažnai, sergant himenolepidoze, simptomų nebūna, tačiau, esant dideliam skaičiui kaspinuočių žarnyne, jaučiami nerviniai reiškiniai, galvos svaigimas. Taip pat viduriuojama su gleivėmis, kartais net su kraujo priemaiša. Parazitas gali išprovokuoti pilvo spazmus, organizmo dirglumą ir retais atvejais traukulius.
Himenolepidozės diagnozavimas
Himenolepidozė diagnozuojama, tiriant šviežias išmatas mikroskopiškai. Sergant himenolepidoze kiaušinėliai iš žmogaus organizmo išsiskiria periodiškai, todėl nuo kiaušinėlio patekimo į žarnyną iki suaugusio kaspinuočio bei kiaušinėlių išsiskyrimo su išmatomis praeina nuo 20 iki 30 dienų.
Himenolepidozės gydymas
Veiksmingiausias vaistas, gydant himenolepidozę yra prazikvantelis. Kaip alternatyva gali būti naudojamas niklosamidas. Niklosamidas vartojamas sučiulpiant tabletę prieš valgį. Parazito cisticerkoidai yra atsparesni gydymui, negu suaugusios kirmelės.
- Prazikvantelis
- Prazikvantelio vartojama 25 mg/kg tiek suaugusiems tiek vaikams kaip vienkartinė dozė.
- Niklosamidas
- Niklosamido vartojama 2 gramai kaip vienkartinė dozė.
Nuo seno visiems kaspinuočiams varyti vartojamas kelminio paparčio ekstraktas. Kelminio paparčio ekstrakto negalima naudoti sergant sunkiomis ligomis (tuberkulioze, kraujotakos, skrandžio, inkstų ir kepenų ligomis), taip pat nėštumo metu. Be to, ekstraktas yra gana toksiškas.
Apsauga nuo himenolepidozės
Apsisaugant nuo himenolepidozės svarbu apsaugoti dirvožemį, vandenį, maisto produktus nuo žmonių išmatų. Negalima naudoti žmonių išmatų dirvožemio tręšimui. Patalpose ir maisto sandėliuose būtina naikinti graužikus ir saugoti nuo jų maisto produktus. Asmeninė higiena taip pat svarbi, beto, būtina ugdyti vaikų higieninius įgūdžius, pratinti juos prie dažno rankų plovimo. Himenolepidozę perduoda graužikai, todėl negalima naudoti maistui miltų, užterštų graužikų išmatomis, o taip pat vabzdžiais ar jų lervomis.