Šlapimo takų infekcijos gydymas

Šlapimo takų infekcijos gydymas

Šlapimo takų infekcijos gydymas

Šlapimo takų infekcijos gydymui dažniausiai naudojami antibiotikai. Antibiotikų pasirinkimas priklauso nuo daugelio faktorių, įskaitant, ar infekcija komplikuota, ar nekomplikuota, ar pasireiškė pirmą kartą, ar pasikartoja. Be to, gydymo sprendimai taip pat priklauso nuo paciento (vyras ar moteris, nėščia ar nenėščia moteris, hospitalizuotas ar nehospitalizuotas pacientas, ar asmuo, sergantis diabetu). Dažnai gydytojas parenka antibiotiką remdamasis bakterijos rezistentiškumo rodikliu. Gydymas nebūtinai turi priklausyti nuo faktinio bakterijų skaičiaus. Pavyzdžiui, jei moteriai pasireiškia simptomai, netgi, jei bakterijų kiekis yra nedidelis, infekcija vistiek galima, todėl būtinas gydymas.

Nekomplikuotos šlapimo takų infekcijos gydymas

Šlapimo takų infekcija gali būti sėkmingai gydoma antibiotikais. Tokiais atvejais sveikatos priežiūros specialistas paskiria pacientams 3 dienų antibiotikų režimą, nereikalaudamas šlapimo mėginio. Šis kursas rekomenduojamas tik moterims, kurioms pasireiškia tipiniai cistito simptomai, kurioms žema infekcijos pasikartojimo rizika ir kurioms nepasireiškia simptomai (tokie, kaip vaginito), leidžiantys įtarti kitas problemas.

Antibiotikų rėžimas

Gydymas geriamais antibiotikais išgydo beveik visas šlapimo takų infekcijas, nors infekcijos pasikartojimo rodiklis išlieka aukštas. Žemiau nurodomi antibiotikai dažniausia vartojami šlapimo takų infekcijos gydymui:

  • Standartinis režimas – 3 dienų trimetoprimo-sulfametoksazolio kursas. Kartais lengvais ŠTI atvejais paskiriama viena trimetoprimo-sulfametoksazolio dozė, tačiau išgijimo rodiklis apskritai yra žemesnis nei 3 dienų režimo atveju. Alergijos sulfanilamidiniams preparatams yra dažnos, ir gali būti sunkios.
  • Nitrofurantoinas yra kitas pirmos eilės pasirinkimas. Jis paprastai vartojamas 5 dienas.
  • Fosfomicinas nėra toks veiksmingas, kaip kiti antibiotikai, tačiau gali būti vartojamas nėštumo metu. Atsparumo šiam vaistui rodiklis yra labai žemas.
  • Fluorochinoloniniai antibiotikai, taip pat vadinami chinolonais, rekomenduojami tik tais ŠTI-jų atvejais, kai kiti antibiotikai negali būti vartojami. Ciprofloksacinas yra dažniausiai skiriamas chinolono antibiotikas. Chinolonai paprastai skiriami ilgesniam nei 3 dienų laikotarpiui. Nėščios moterys neturėtų vartoti šių vaistų.
  • Kiti antibiotikai taip pat gali būti vartojami, įskaitant amoksiciliną/klavulano rūgštį, cefdinirą, cefaklorą ir cefpodoksimą-proksetilą. Jie paprastai skiriami 3-7 dienų režimu.

Po savaitės antibiotinio gydymo dauguma pacientų išgydomi nuo infekcijos. Jei simptomai neaiškūs pirmosiomis terapijos dienos, gydytojai paprastai mano, kad moterys turėtų nutraukti antibiotikų vartojimą ir paskiria šlapimo mėginį pasėliui, siekiant nustatyti konkretų organizmą, sukeliantį būklę.

Daugiau apie antibiotikus vartojamus šlapimo takų infekcijos gydyme galima sužinoti čia.

Recidyvuojančios šlapimo takų infekcijos gydymas

Recidyvuojanti infekcija (sąlygota nepavykusio gydymo) pasireiškia per 3 savaites maždaug 10% moterų. Pasikartojanti infekcija gydoma panašiai, kaip pirmoji infekcija, bet antibiotikai paprastai vartojami 7-14 dienų. (Recidyvuojančios infekcijos galimos dėl struktūrinių anomalijų, pūlinių ar kitų problemų, kurioms gali reikėti operacijos, ir tokios būklės turi būti atmetamos.)

Pasikartojančių infekcijų gydymas

Moterims, kurios turi dvi ar daugiau simptomines šlapimo takų infekcijas per 6 mėnesius, arba tris ar daugiau per metus, antibiotikus turėtų naudoti prevenciškai. Visos moterys turėtų imtis gyvensenos priemonių, užkertančių kelią šlapimo takų infekcijos pasikartojimui.

Savigyda

Daugelis, jei ne dauguma, moterų su pasikartojančiomis ŠTI-jomis gali pačios veiksmingai gydytis lengvos formos ŠTI-jas be vizito pas gydytoją. Kai tik atsiranda infekcijos simptomai, pradedami vartoti antibiotikai. Infekcijos, kurios kyla mažiau nei dukart per metus, paprastai gydomos tarsi jos pasireikštų pirmąsyk, su vienos dozės ar 3 dienų antibiotikų režimais.

Moteris turėtų konsultuotis su gydytoju esant šioms aplinkybėms:

  • Jei simptomai nepraeina per 48 valandas.
  • Jei simptomai keičiasi.
  • Jei pacientė įtaria, kad yra nėščia.
  • Jei pacientė turi daugiau nei keturias infekcijas per metus.

Moterys, kurioms netinka savigyda, yra tos, kurioms sutrikusi imuninė sistema, anksčiau turėjusios inkstų infekcijų, turinčios šlapimo takų struktūrinių anomalijų arba infekcijos su antibiotikams atsparia bakterija istoriją.

Jei pasikartojančios infekcijos yra akivaizdžiai susijusios su seksualiniu aktyvumu, o epizodai pasikartoja daugiau nei du kartus per 6 mėnesius, veiksminga viena prevencinė dozė, išgeriama iškart po lytinio akto. Antibiotikai tokiais atvejais apima TM-SMX, nitrofurantoiną, cefaleksiną arba fluorochinoloną (tokį, kaip ciprofloksacinas). (Fluorochinolonai nėra tinkami nėštumo metu.)

Profilaktinis antibiotikų vartojimas

Profilaktinis antibiotikų vartojimas yra alternatyva kai kurioms moterims, kurių organizmas nereaguoja į kitas priemones. Šiuo metodu mažos antibiotikų dozės tęstinai vartojamos 6 mėnesius ar ilgiau.

Inkstų infekcijos (pielonefrito) gydymas

Pacientai su nekomplikuotomis inkstų infekcijomis (pielonefritu) gali būti gydomi namie vartodami geriamus antibiotikus. Paprastai skiriamas ciprofloksacinas  ar kitas fluorochinolonas, bet gali būti vartojami ir kiti antibiotikai, tokie, kaip trimetoprimas-sulfametoksazolis. Pacientams, turintiems nuo vidutinės iki sunkios infekcijos, bei patiriantiems sunkius simptomus, gali prireikti hospitalizacijos. Tokiais atvejais paprastai keletui dienų skiriami intraveniniai antibiotikai. Chroniškas pielonefritas gali reikalauti ilgalaikio antibiotinio gydymo.

Nėščių moterų šlapimo takų gydymas

Nėščios moterys turėtų būti tikrinamos dėl ŠTI-jų, kadangi joms aukšta ŠTI-jų ir jų komplikacijų rizika. Antibiotikai, vartojami nėštumo metu, apima amoksiciliną, ampiciliną, nitrofurantoiną ir cefalosporiną. Fosfomicinas nėra tiek veiksmingas, kaip kiti, bet gali būti vartojamas nėštumo metu. Apskritai, nesama bendro sutarimo, kuris antibiotikas tinkamiausias nėščioms moterims, tačiau tam tikros antibiotikų rūšys, tokios, kaip fluorochinolonai ar tetraciklinai, neturėtų būti vartojamos, nes gali padaryti žalos vaisiui.

Nėščios moterys, turinčios besimptomę  infekcija, turi 30% didesnę ūmaus pielonefrito riziką antrojo ar trečiojo trimestro metu. Pielonefrito negalima ignoruoti, todėl  įtariant ligą būtina tikrintis sveikatą ir gydytis. Nustačius pielonefritą taikomas trumpas (3-5 dienų) antibiotikų kursas. Nekomplikuotų ŠTI-jų atveju nėščioms moterims gali reikėti ilgesnio (7-10 dienų) antibiotikų kurso. Kartais gydytojai juos skiria kaip leidžiamus į raumenis ar į veną.

Vaikų šlapimo takų gydymas gydymas

Vaikų organizmas į gydymą reaguoja paprastai per keletą dienų. Vezikoureterinis refliuksas (VUR) gali sąlygoti inkstų infekciją (pielonefritą), kuris gali pažeisti inkstus. Esama keletos gydymo strategijų. Ilgalaikis antibiotikų vartojimas siekiant užkirsti kelią infekcijoms arba operacija siekiant pašalinti chirurgiškai. Tačiau dėl šių metodų naudos vyksta diskusija. Dabartinės gairės nurodo, kad antibiotikai iš tikrųjų nepadeda užkirsti kelio pasikartojančioms vaikų šlapimo takų infekcijoms, turintiems vezikoureterinį refliuksą.

Vaikai su ūmia inkstų infekcija gydomi įvairiais antibiotikais, įskaitant oraliai vartojamą cefiksimą arba trumpą (2-4 dienų) intraveninių antibiotikų (dažniausiai gentamicino, paskiriant vieną dozę per dieną) kursą.

Plačiau apie vaikų šlapimo takų infekciją galima sužinoti čia.

Kateterio sukeltų šlapimo takų infekcijų gydymas

Kateterio sukeltos šlapimo takų infekcijos yra labai dažnos, o prevencinės priemonės yra labai svarbios. Viduje paliekamus kateterius stengiamasi nenaudoti, nebent tai absoliučiai reikalinga. Tokiu atveju kateteriai turėtų būti pašalinami, esant ligonio būklės pagerėjimui. Tačiau bet koks kateterių naudojimas išlieka problematiškas, nes didėja ŠTI rizika. Vyrams prezervatyvų kateteriai gali būti alternatyva viduje paliekamiems kateteriams.

Daugiau apie retesnius rizikos faktorius, lemiančius šlapimo takų infekciją galima sužinoti čia.

Tipiškas kateteris yra toks, kuris iš anksto prijungtas ir sandariai uždarytas bei naudoja drenažo maišelio sistemą. Siekiant užkirsti kelią infekcijai, gali būti naudingi šie patarimai:

  • Gerti daug skysčių.
  • Kateterio vamzdelis turi būti be jokių mazgų ir kilpų.
  • Išplauti kateterį ir sritį aplink šlaplę muilu bei vandeniu kasdien ir po kiekvieno tuštinimosi. (Moterys turi plauti iš priekio į nugarą.)
  • Plauti rankas kiekvieną kartą prieš liečiant kateterį ir aplinkinę sritį.
  • Niekuomet neatjungti kateterio nuo drenažo maišelio be išsamių sveikatos priežiūros specialisto instrukcijų apie tikslius metodus, skirtus užkirsti kelią infekcijai.
  • Laikyti drenažo maišelį virš grindų.
  • Stabilizuoti maišelį prie kojos naudojant juostą ar tam tikrą kitą sistemą.