Trichocefaliozė (Trichiurozė)

Trichocefaliozė (Trichiurozė)

Trichocefaliozė (Trichiurozė)

Trichocefaliozė (arba dar kitaip vadinama trichurozė, trichiurozė ar trichuriazė) yra žarnyno infekcinė liga, sukelta Trichuris trichuria (angl. whipworm). Nors dažniausiai ligos simptomų nejaučiama, tačiau parazitas gali išprovokuoti viduriavimą su gleivėmis ir krauju. Liga pavojinga vaikams, nes gali sukelti tiesiosios žarnos prolapsą (iškritimą). Liga užsikrečiama per maistą ar nešvarias rankas, užterštas parazito kiaušinėliais. Trichocefalioze gali užsikrėsti tiek vaikai, tiek suaugusieji. Liga paplitusi visame pasaulyje, be to, manoma, kad užsikrėtusių žmonių yra 800 milijonų.

Kaip užsikrečiama trichocefalioze?

Trichocefalioze užsikrečiama nuo sergančio žmogus, kuris su išmatomis išskiria kiaušinėlius. Liga užsikrečiama netiesiogiai per dirvožemiu užkrėstas rankas, daržoves, vaisius. Dažniausiai užsikrečiama vasarą, kaip ir askaridėmis. Iš nurytų subrendusių kiaušinių plonojoje žarnoje išsirita lervos ir įsibrauna į gleivinę, kur bręsta apie 10 dienų. Vėliau jos iš ten išlenda ir nukeliauja į storąją žarną, kur plonyte plauko pavidalo galva įsiskverbia į žarnų gleivinę. Jie žaloja gleivinę, gali užkrėsti kitomis infekcijomis, dirgina nervus ir čiulpia kraują. Esant sunkiai ligos formai, sukeliamas kraujavimas ir mažakraujystė. Parazituojanti kirmėlė žmogaus organizme gyvena apie 5-8 metus, be to, patelės per dieną gali padėti 3000-10 000 kiaušinėlių.

Trichocefaliozės simptomai

Trichocefaliozės simptomai priklauso nuo parazitų kiekio žarnyne, tačiau dažnai liga būna besimptomė. Esant simptomų, trichocefaliozė (trichiurozė) pasireiškia virškinimo, nerviniais ir mažakraujystės sutrikimais. Gana dažnai skauda galvą, dešinę pilvo dalį (šie simptomai primena apendicito simptomus). Kamuoja viduriavimas, kuris kaitaliojasi su vidurių užkietėjimu, galvos skausmais bei sutrikusiu miegu. Kartais viduriuojama su krauju. Vaikams ūmios ligos atveju gali atsirasti prolapsas (tiesiosios žarnos iškritimas). Esant prolapsui, ant žarnos gleivinės matosi šimtai prisitvirtinusių parazitų. Ilgai sergantiems vaikams, dėl prarandamo kraujo, vystosi mažakraujystė, sutrinka fizinis vystymasis.

Trichocefaliozės diagnozavimas

Trichocefaliozę galima įtarti, jei viduriavimai atsikartoja nuolat, jaučiami apendicito simptomai, išmatose esant kraujo, iškritus žarnai (esant prolapsui). Ligos diagnozę patvirtina išmatų mikroskopavimas.

Trichocefaliozės gydymas

Įtarus trichocefaliozę, liga turi būti gydoma. Efektyviausi vaistai yra mebendazolis ir albendazolis. Kaip alternaryvą galima naudoti ivermektiną.

  • Mebendazolis
    • Mebendazolio vartojama tik vieną kartą 500 mg.
  • Albendazolis
    • 400 mg albendazolio vartojama tik vieną kartą. Esant sunkiai ligos formai gydymas trunka 3 dienas (t.y. 400 mg keikvieną dieną). Vaikams gydant trichocefaliozę 200 mg albendazolio vartojama tik vieną kartą.
  • Ivermektinas
    • Ivermektinas vartojamas vieną kartą. Vienkartinė dozė yra 12 mg.

Gydymo efektyvumas tikrinamas po keletos savaičių, ieškant ligos sukėlėjo kiaušinėlių. Radus sukėlėją, gydymas kartojamas.

Apsauga nuo trichocefaliozės

  • Asmens higiena, rankų plovimas, tinkamas daržovių ir vaisių plovimas padeda išvengti ligos.
  • Negalima vartoti žmonių išmatų daržų ar sodų tręšimui.
  • Vaikų susibūrimo vietas – žaidimo aikšteles, kiemus būtina apsaugoti nuo užteršimo žmogaus išmatomis.
  • Negerti vandens iš atvirų vandens telkinių. Gėrimui tinkamiausias yra virintas vanduo.
  • Vaikų auklėjimas apie tinkamą rankų plovimą, purvinų pirštukų nekišimą į burną taip pat svarbu, apsisaugant nuo trichocefaliozės.