Vaikų ir kūdikių rotavirusinė infekcija

Vaikų ir kūdikių rotavirusinė infekcija

Rotavirusas

Rotavirusas yra pagrindinė priežastis tokių sunkių infekcijų, kaip diarėja ar rotaviruso gastroenteritas, priežastis. Daugiausia ja serga kūdikiai ir vaikai iki 5 metų amžiaus. Ši liga pasižymi ūmia dehidratacija bei viduriavimu, o tai yra labai pavojinga kūdikiams bei jaunesnio amžiaus vaikams.

Rotavirusinė infekcija sukelia maždaug 3 mln. viduriavimo atvejų per metus ES šalyse, be to apie 55 000 tenka kreiptis pagalbos į gydymo įstaigas. Dažniausiai tai būna vaikai iki 5 metų amžiaus, kurie guldomi į ligoninę dėl skysčių netekimo.

Nors viruso infekcija Lietuvoje ir kitose Europos Sąjungos šalyse sukelia santykinai nedaug mirčių, tačiau rotaviruso sukeltas viduriavimas kasmet tampa pusės milijono žmonių mirties priežastimi visame pasaulyje. Tai ypač aktualu besivystančiose šalyse, kuriose nėra išvystyta sveikatos apsaugos sistema bei sanitariniai higienos įpročiai.

Rotaviruso infekcijos požymiai ir simptomai

Vaikams rotavirusas dažniausiai prasideda karščiavimu, pykinimu, vėmimu, pilvo spazmais, bei dažnai vandeningu viduriavimu. Vaikai taip pat gali pradėti kosėti ir sloguoti. Kaip ir visi virusai, rotaviruso infekcija gali turėti keletą arba, retesniais atvejais, visiškai jokių simptomų. Besimptominė rotavirusinė infekcija dažniausiai būna suaugusiems ligoniams.

Viduriavimas, kuris lydi rotavirusą, kartais būna toks stiprus, kad gali sukelti dehidrataciją. Netekus daug organizmo skysčių, pasireiškia:

  • Troškulys.
  • Dirglumas.
  • Nerimas.
  • Mieguistumas.
  • Burnos, liežuvio išsausėjimas.
  • Pastovus šlapinimasis mažais kiekiais.

Ypač atkreipkite dėmesį į kūdikius, kurių sauskelnės pora valandų išlieka sausos.

Rotaviruso infekcijos plitimas

Rotaviruso infekcijos protrūkiai dažniausiai kyla žiemos-pavasario periodu. Rotaviruso infekcija yra labai užkrečiama, todėl tai ypač aktuali problema vaikų susibūrimo

vietose : mokyklose, darželiuose bei vaikų ligoninėse.

Virusas dauginasi užsikrėtusių žmonių išmatose net tada, kai žmogus dar nejaučia jokių ligos simptomų. Vaikai dažniausiai užsikrečia per nešvarias rankas (kai deda pirštus į burną, prieš tai turėję kontaktą su apsikrėtusiuoju arba daiktais, kuriuos lietė apsikrėtęs asmuo). Paprastai tai nutinka vaikams, kurie neturi įgūdžių plauti rankas (ypač prieš valgį ir po naudojimosi tualetu).

Žmonės, dirbantys vaikų ugdymo, vaikų sveikatos priežiūros ar vaikų slaugos įstaigose, taip pat turi atkreipti dėmesį į higieną.

Rotaviruso infekcijos prevencija

Dažnas rankų plovimas yra pati geriausia prevencinė priemonė prieš rotaviruso plitimą. Vaikai, kurie yra užsikrėtę, turėtų likti namuose, atskirai nuo vaikų grupių, tol kol viduriavimas baigsis. Ligoninėse rotaviruso plitimas kontroliuojamas izoliuojant užkrėstus pacientus ir griežtai laikantis rankų plovimo procedūros.

Rotaviruso infekcijos gydymas

Kūdikius arba vaikus, kurie praranda daug skysčių (t.y dehidratuoja) gali tekti hospitalizuoti ir intraveniniu būdu normalizuoti organizmo skysčių bei druskų kiekius. Daugelis vyresnio amžiaus vaikų gydomi namuose.

Rotavirusą patvirtina tik šlapimo arba išmatų klinikiniai tyrimai. Gydymas antibiotikais negalimas, kadangi pastarieji neveikia rotavirusinės infekijos, sukeltos rotaviruso.

Norint išvengti dehidratacijos, privaloma laikytis gydytojo rekomenduotos mitybos. Kartais gydytojas gali skirti vaikui specialius gėrimus, kurie atstato skysčių balansą, jei vaikas viduriuoja daugiau nei 2 ar 3 dienas.

Vaikai, kuriems yra lengvas viduriavimas ir negresia dehidratacija, turėtų maitintis įprastu režimu, tik gerti daugiau skysčių (vaisių sultys ir gaivieji gėrimai gali paskatinti didesnį viduriavimą, todėl patariama jų vengti ). Vidutinio ar lengvo susirgimo atvejais patartina naudoti druskų balansą atstatančiuosius vaistus. Kūdikiams, kurie maitinami krūtimi, neturėtų būt keičiamas jų maitinimosi ritmas.

Pediatrai rekomenduoja vakcinas, kurios apsaugo nuo rotaviruso. Ypač tai rekomenduotina jaunesnio amžiaus vaikams.

Kada kreiptis į gydytoją

Kreipkitės, jei jūsų vaikas karščiuoja, jį pykina, jis vemia ar vandeningai tuštinasi. Nedelsiant reikėtų kviesti greitąją pagalbą, jei pastebite rimtų dehidratacijos požymių.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>