Vaikų ir kūdikių mononukleozė
Mononukleozę sukelia Epstein-Barr‘o virusas, kuriuo užsikrėtę kūdikiai ir maži vaikai labai lengvai pergyvena simptomus arba jų visiškai neturi. Paaugliams ir jaunesniems suaugusiesiems, kurie užsikrečia virusu, išsivysto mononukleozė. Vaikai ir paaugliai, susirgę mononukleoze, patiria simptomus labai panašius į gripo, be to, jie dažniausiai praeina po kelių savaičių.
Viruso dauginimosi terpė yra seilės, todėl mononukleozė plinta kosint, čiaudint, bučiuojantis, t.y. artimo kontakto su sergančiuoju metu (kartais ši liga vadinama „bučinių liga“). Ji gali plisti dalinantis indais ar stalo įrankiais. Taip pat, tyrimai rodo, jog mononukleozė gali plisti ir lytiniu keliu.
Žmonėms, kurie užsikrečia mononukleoze, ligą sukeliantis virusas gali išlikti gyvybingas visą likusį gyvenimą. Jie net nejus jokių simptomų ar mononukleozės požymių. Tie, kurie turėjo nežymius mononukleozės simptomus, gali ir nesusirgti, o simptomai pasikartoti.
Vaikų ir kūdikių mononukleozės ligos simptomai
Tokie simptomai, kaip karščiavimas, gerklės skausmas, patinę limfmazgiai (kaklo, pažąstų ar kirkšnių), nepaaiškinamas nuovargis ar silpnumas – tai mononukleozės simptomai, kurie gali būti klaidingai palaikyti gripo pradžia. Taip pat galvos skausmas, skaudantys raumenys, patinusios tonzilės, odos bėrimas, pilvo skausmas – mononukleozei būdingi simptomai.
Vaikai, sergantys mononukleoze, gali turėti skirtingas šių simptomų kombinacijas, o paaugliai gali turėti vos pastebimus simptomus. Mononukleozės simptomai išnyksta per 2-4 savaites. Nuovargis ir silpnumas paaugliams gali tęstis mėnesius.
Nustatyti diagnozę padeda kraujo tyrimai ir kita medicininė patikra, nes ligos metu patinsta tonzilės, padidėja kepenys ar blužnis. Tai yra dažni infekcijos požymiai.
Mononukleozė ir sportas
Gydytojai rekomenduoja, jog vaikai, kurie suserga mononukleoze, vengtų intensyvaus sporto bent mėnesį, praėjus simptomams, nes tai gali sukelti blužnies plyšimą, kuri dėl ligos yra padidėjusi. Blužnis šiuo atveju lengvai gali plyšti. Tai sukelia vidinį kraujavimą, karščiavimą bei pilvo skausmus, todėl reikalinga skubi operacija. Taigi, intensyvi veikla, kontaktinis sportas, sunkioji atletika ar net ristynės su broliais ar seserimis turėtų būti vengtini iki gydytojui leidus.
Vaikų ir kūdikių mononukleozės komplikacijos
Dauguma vaikų, susirgusių mononukleoze, pasveiksta be jokių nesklandumų. Retais atvejais komplikacijos gali atsirasti. Tai gali paveikti kepenis, blužnį, gali išsivystyti širdies uždegimas, meningitas, anemija ar pasunkėti kvėpavimas.
Vaikų ir kūdikių mononukleozės profilaktika ir gydymas
Nuo Epstein-Barro viruso vakcinos nėra, bet galite apsaugoti savo vaikus nuo mononukleozės ir užtikrinti, jog jie nekontaktuotų su kitais vaikais. Nors kartais žmonės nešioja virusą, visiškai nejausdami jokių simptomų, ir gali jį perduoti kitiems. Taigi, mokykite savo vaikus dažnai plauti rankas ir nesidalinti maistu ar indais su kitais žmonėmis, net jei jie atrodo sveiki.
Geriausias gydymas, ypač ligos pradžioje, kai ligos simptomai yra patys aštriausi, yra ramybė. Galima duoti paracetamolio ar ibuprofeno sumažinti karščiavimui ar raumenų skausmui palengvinti. Atminkite, jog negalima vaikams duoti aspirino, nes tai susiję su Reye sindromu, kuris gali sukelti kepenų nepakankamumą ir retais atvejais net mirtį.
Daugelis mononukleozės simptomų išnyksta per kelias savaites. Norint greičiau pasveikti, reikia gerti daug skysčių bei ilsėtis. Jei simptomai nepranyksta ir turite kokių klausimų, pasitarkite su gydytoju.