Retesni rizikos faktoriai, lemiantys šlapimo takų infekciją

Retesni rizikos faktoriai, lemiantys šlapimo takų infekciją

Hospitalizuotiems pacientams dauguma ŠTI-jų išsivysto dėl šlapimo kateterių. Kuo ilgiau taikomas bet koks šlapimo kateteris, tuo didesnė bakterijų ir infekcijos vystymosi rizika. Daugeliu atveju, kai ŠTI-jas sukelia kateteris, simptomų nėra. Tačiau dėl didesnės infekcijos rizikos bet kas, kam reikalingas kateteris, turėtų būti tikrinamas dėl infekcijos. Kateteriai turėtų būti naudojami tik tuomet, kai reikalingas, ir pašalinami, kai tik galima.

Visiems vyresniems suaugusiems, kurie yra imobilizuoti, kateterizuojami ar dehidruojami, didesnė ŠTI-jų rizika. Slaugos namų gyventojams, ypač nelaikantiems šlapimo, egzistuoja labai didelė rizika. 

Šlapimo takų infekciją didinančios medicininės būklės

Diabetas

Dėl diabeto moterims ženkliai išauga besimptomės bakteriurijos rizika. Kuo ilgiau moteris serga diabetu, tuo didesnė rizika. (Cukraus kiekio kraujyje kontrolė neturi įtakos šiai būklei). ŠTI-jų komplikacijų ir su grybeliu susijusių ŠTI-jų rizika taip pat didesnė diabetu sergantiems žmonėms.

Inkstų problemos

Beveik bet koks inkstų sutrikimas, įskaitant inkstų akmenis, didina komplikuotų ŠTI-jų riziką.

Neurogeninė šlapimo pūslė

Daugelis smegenų ir nervų sutrikimų gali paveikti šlapimo pūslės nervus ir apsunkinti galimybę ištuštinti pūslę bei kontroliuoti šlapimo pratekėjimą.

Pjautuvinė anemija

Pacientai, sergantys pjautuvine anemija, dėl ligos ypač imlūs inkstų pažeidimams, o ŠTI-jos jiems kelia dar didesnę riziką.

Imuninės sistemos problemos

Žmonėms su nusilpusia imunine sistema, tokiems, kaip turintys ŽIV/AIDS, arba kurie gydosi nuo vėžio, yra padidėjusi visų rūšių infekcijų rizika, įskaitant ŠTI-jas ir pielonefritą.

Šlapimo takų anomalijos

Kai kurie žmonės turi struktūrines šlapimo takų anomalijas, dėl kurių šlapimas nenuteka arba teka atgal į viršutinius šlapimo takus. Pasmukusi šlapimo pūslė (cistocelė) gali pasireikšti nepakankamu šlapinimusi, kai šlapimas kaupiasi, sukurdamas dirvą bakterijoms. Mažytės kišenės, vadinamos divertikulu, kartais išsivysto šlaplės sienelės viduje ir gali kaupti šlapimą bei nuosėdas, dar labiau padidinant infekcijos riziką.