Kaip užsikrečiama dėmėtąja šiltine?

Kaip užsikrečiama dėmėtąja šiltine?

Dėmėtoji šiltinė

Dėmėtoji šiltinė — kraujo infekcinė liga, kuriai būdinga karščiavimas ir tifinės būklės sindromas (daugiau apie “tifinę” būklę galima sužinoti čia), taip pat kraujagyslių pažeidimas ir odos bėrimas. Ši liga turi ir daugiau sinonimų –  „beriamoji šiltinė”, „utėlinė karštligė”, „gaivinė šiltinė”.

Kaip užsikrečiama dėmėtąja šiltine?

Vienintelis dėmėtosios šiltinės užkrato šaltinis yra apsikrėtęs žmogus, o užsikrėsti dėmėtąja šiltine gali visi, tiek suaugusieji, tiek vaikai.  Užkratą perduoda drabužinė utėlė. Ji, prisisiurbusi aukos kraujo, užsikrečia riketsijomis, kurios patenka į žarnų sienelių ląsteles, kur jos dauginasi. Tik po 5-7 dienų utėlė gali užkrėsti žmogų, kai, suirus žarnų sienelių ląstelėms, iš jų išsilaisvina riketsijos bakterijos. Utėlė, prisigėrusi žmogaus kraujo, išsituština ir savo išmatomis užkrečia įkandimo vietą. Be to, žmogus kasydamasis gali riketsijų įterpti į odos įdrėskimus. Svarbu paminėti, kad užsikrėtusi utėlė visą laiką išlieka pavojinga. Drabužinė utėlė kas die­ną deda po 6-14 glindų (“kiaušinėlių”), kurios stipriai prilimpa prie rūbų medžiagos. Prilipusios glin­dos yra atsparios įvairiems aplinkos veiksniams. Optimalios temperatūros (34-35°C) ir drėgmės sąlygomis per 8—10 dienų susiformuoja jaunos utėlės. Utėlėms veistis geresnės sąlygos yra žiemą, nes nešiojama daugiau drabužių, todėl dėmėtąja šiltine dažniau sergama žiemą. Retais atvejais dėmėtąja šiltine užsikrečiama per orą (riketsijų užkrėstomis dulkėmis). Persirgusieji įgyja imunitetą, tačiau ilgainiui jis silpnėja.

Dėmėtąja šiltine pavieniais atvejais serga pagyvenę žmonės, jei anksčiau savo gyvenime jau buvo sirgę šia liga. Pavienių susir­gimų dėmėtąja šiltine priežastis yra suaktyvė­jusios, išlikusios (limfinėje sistemoje ir blužnyje) riketsijos. Sumažė­jus organizmo imunitetui liga atsikartoja. Sveiki asmenys, kurie yra ilgalaikiai besimptomiai riketsijų nešiotojai, yra  nepavojingi. Jie infekcijos šaltiniu tampa tik tada, kai liga atsikartoja ir riketsijų patenka į kraują, ir jei yra sąlygų utėlėms atsirasti ant indvido kūno.